21 Şubat 2019
  • Bolu1°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara1°C

YABAN HAYATINA DİKKAT ÇEKTİ

Dağcı ve doğa sporcusu Rıdvan Şükür, Anadolu’daki yaban hayatın biyolojik çeşitlilik açısından önemli olduğunu ve korunması gerektiğini söyleyerek Bolu’ya da dikkat çekti.

Yaban hayatına dikkat çekti

09 Temmuz 2015 Perşembe 10:00

 

 

 

Haber: Beyhan Bayrak

Bolu ve çevrsindeki ormanların, meralar ve sulak alanların yaban hayatının barındığı, beslendiği ve ürediği doğal alanlar olduğunu söyleyen Şükür, Bolu çevresindeki biyolojik çeşitlilik açısından bu kaynakların devamlılığının koruma ve kullanım dengesinin sağlanmasının da önemli olduğunu dile getirdi.

ÖNLEM ALINMAZSA EKOLOJİK FELAKET OLUR

Doğal kaynakların bilinçsiz tüketiminin insanoğlunun yaşamını tehlikeye attığının sonunda anlaşıldığını ifade eden Şükür, ekosistemin en önemli birleşimlerinden birinin sulak alanlar olduğunu dile getirdi. Türkiye'de son 50 yılda kurutma, doldurma ve yanlış sulama yöntemleri ve uygulamaları sonucunda kaybedilen sulak alanlar, önlem alınmadığı takdirde "Ekolojik çevre Felaketleri"ne yol açacağını dile getirdi.

EN CİDDİ ÇEVRE SORUNUYLA KARŞI KARŞIYAYIZ

Dağcı Şükür, Bolu'daki ormanlarla birlikte yaban hayatı kaynaklarının korunması, geliştirilmesi ve sürdürülebilir hale getirilmesinin ülkemizde çevremize karşı en temel sorumluluklarımızdan olduğu düşüncesine katıldığını söylerken, yerli ve göçmen kuşlara ev sahipliği yapan sulak alanların yapan hayat için çok önemli olduğunu da vurguladı.

Türkiye’nin zengin biyolojik çeşitliliğinin korunmasından yana olduğunu söyleyen Şükür,  biyolojik çeşitliliğin küresel düzeyde azalmasının şu an insanlığın karşı karşıya kaldığı en ciddi çevre sorunu olduğunu dile getirdi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.