17 Temmuz 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara26°C

PEYNİR ONLARDAN SORULUR

Kadın çiftçi kursiyerlere pastörize sütten peynir yapımı eğitimi veriliyor. Peynir üretmede ustalaşan kadın çiftçilere destek esirgenmiyor.

Peynir onlardan sorulur

10 Temmuz 2015 Cuma 12:47

Haber merkezi

İl Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü teknik personeli, 2014 yılı içerisinde köylerde kadın çiftçilere yönelik olarak peynir yapımı kursu düzenlendi. Kurs sonucunda kadın çiftçilere özellikle çiğ süt yerine pastörize sütten peynir yapımı konularında eğitimler verildi.

Şube Müdürlüğü tarafından kurs alan bayan çiftçilerin kurs süresince edindikleri yeni bilgilerin etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak ve peynir yapımında karşılaşılan güçlükleri yerinde çözmek amacıyla çiftçiler, personel tarafından belirli aralıklarla yapılan ziyaretlerle takip ediliyor. Bu ziyaretler sonucunda tarımda gelişmişliğin belirtisi olan az girdi kullanılarak çok ürün alınması esasının peynir üretiminde de başarıya ulaştığı gözlemlendi.

Çiğ sütten pastörize süte geçildiğinde peynirin oluşabilmesi için Kalsiyum klorür denen maddenin katılması zorunlu olduğundan, Kalsiyum Klorür Pastörize sütten peynir üretiminde randıman artışı sağlanıyor. Kurs sırasında çiftçilere gerekli olan kalsiyum klorür desteği sağlandı. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.