24 Ocak 2019
  • Bolu9°C
  • İstanbul13°C
  • Ankara8°C

AKTİF YANGIN SEZONU

Bolu’da yangınlara karşı ormanı dürbünle izleyen işçiler, olası yangın alarmına karşı telsizlerle haberleşmeyi de sağlıyor. Yangın konusunda çok hassas olan Bölge müdürlüğü tetikte bekliyor.

Aktif yangın sezonu

10 Temmuz 2015 Cuma 13:32

Fotoğraflar için tıklayınız...

 

Haber; Gönül OLUTÜRK

Foto; Ufuk ÇİLESİZ

Bolu Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı orman denetleme kulesinde üç vardiya halinde görev yapan işçiler, olası yangınlara karşı ormanı izliyor. Ellerindeki dürbünlerle yakınlarındaki köyleri ve ormanları titizlikle denetleyen işçiler, olası yangınlara karşı haberleşmeyi de sağlıyor.Yangın çıkma riskinin bulunduğu zamanlarda haberleşmeyi 15 dakikaya indiren işçiler, 7 gün 24 saat görev yapıyor. Bölge genelinde 12 kule hizmet verirken, 4 kulede ise güvenlik kameralı sisteme geçildi. Bolu Orman Bölge Müdürlüğü geniş bir alana hizmet verildiğini belirterek, “12 tane yangın kulesi mevcut. Görsel anlamda bu kulelerde büyük bir alan gözetleniyor. Bu gözetleme sayesinde yangınlara anında müdahale edilebiliyor” denildi.

 

KAMERALI SİSTEM

Ormanların 7 gün 24 sat gözetlendiğini ifade eden yetkililer, 4 kulede kameralı sisteme geçtiklerini ifade etti. Alanı gözetleyen kameraların merkeze gönderdiği yangın sinyaliyle harekete geçtiklerini belirte yetkililer, “Kameralı sistem de gözetlemenin bir parçası. Ormanlarımız 24 saat gözetleniyor. Orman Bölge Müdürlüğümüzde bir yangın harekat merkezimiz var. Oraya görüntüleri iletiyor. Herhangi bir duman gördüğü takdirde, sinyal ile merkeze bu haber gidiyor. Koordinatlarla beraber ekipleri o bölgeye yönlendirebiliyoruz” dediler.

 

AKTİF YANGIN SEZONU

Aktif yangın sezonunun başladığına dikkat çeken yetkilileryangın gözetleme kulelerinin önemini vurgulayarak şu ifadelere yer verdi:

“1 Temmuz itibariyle ülkemizde yangın sezonu aktif olarak başlamaktadır. Fiiliyatta 1 Mayıs itibariyle başlamaktadır. Ancak Mayıs ve Haziran ayının yağışlı geçmesinden dolayı 1 Temmuz itibariyle başlamaktadır. Bizim elimizdeki materyallerden en önemlisi de yangın gözetleme kulesidir. Bu sayede biz görebildiğimiz alan dahilinde büyük bir alanı gözetleyebiliyoruz. Herhangi bir yangın emaresinde yangın harekat merkezine, haberleşme noktasına irtibata geçerek yangın ekiplerimiz hemen harekete geçmektedir. Yangın gözetleme kulelerinde günlük periyodik olarak çevrimler yapılmaktadır. Günlük olarak saat başı, bazen de hava sıcaklığının çok olduğu zamanlarda yarım saatte bir hatta 15 dakikaya indirerek haberleşme sağlanmaktadır.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.