18 Nisan 2019
  • Bolu6°C
  • İstanbul11°C
  • Ankara11°C

KANALİZASYON HATTI SİL BAŞTAN

Ani sağanak yağışlarla şehrin birçok yerinde sel görüntüleri ortaya çıkınca Bolu Belediyesi, kolları sıvayarak yeni bir yağmur ve kanalizasyon hattı çalışmasına başladı.

Kanalizasyon hattı sil baştan

10 Temmuz 2015 Cuma 15:33

untitled-3-002.jpgProjeden bahseden Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, tek olan mevcut hattın ikiye ayrılacağını söyleyerek “Daha önce mevcut hattı revize ediyorduk; fakat bu çalışma radikal bir karardır” dedi.

Haber: Adem Güler

Bolu’da geçtiğimiz aylarda yaşanan sağanak yağışların ardından alt yapının yetersizliğinden dolayı kanalizasyonlar tıkanmış ve ortaya sel görüntüleri çıkmıştı. Geçmiş yıllarda da yaşanan görüntülerde birçok ev ve işyerini su basmış, Türkiye’nin birçok belediyesi gibi Bolu Belediyesi de yağmur ve kanalizasyon konusunda sınıfta kalmıştı.

‘REVİZYON İŞE YARAMADI, RADİKAL BİR KARAR ALDIK’

Bu görüntülerin ardından bir çalışma başlattıklarını söyleyen Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, sıfırdan bir projeye start verdiklerini kaydetti. Sorunlara çözüm için daha önce mevcut sistemi revize etmeye gittiklerini; fakat bunun işe yaramadığını belirten Yılmaz, “Radikal bir karar almamız gerekiyordu” diye konuştu.

‘TEK OLAN HAT TIKANIYORDU, İKİYE AYIRACAĞIZ’

Daha önce tek olan yağmur ve kanalizasyon hattını ikiye ayırmaya karar verdiklerini söyleyen Yılmaz, çalışmalarına başlanılan yeni sistemi anlatarak şunları söyledi; “Türkiye’de ve Bolu’da geçtiğimiz aylarda yaşanan ani yağmurlardan sonra bir karar verdik. Mevcut sistemi tamamen devre dışı bırakacak şekilde bir yapıya doğru gidiyoruz. D-100’ün kuzey tarafını yeni bir hatla yağmur ve kanalizasyon hattıyla direkt arıtma tesisine götüreceğiz. Mevcut sistemde D-100’ün üstü de güneydekiyle birleşiyordu. Sistem tıkanıyordu.

D-100’ün kuzeyine sıfır bir hatla, güneyi tek başına çalıştıracağız, kuzeyi de tek başına çalıştıracağız. O zaman sistemi ikiye bölmüş olacağız. Şu an bunlar plastik boru; çap büyüdüğü  zaman bunlar çekmez. Dolayısıyla içinden suyu ve kanalizasyonu tam geçiremez. Buradan çekeceğimiz hatsa 1200’lük olacak. Daha önceki 500’lüktü. Betonarme boru olacak. Yani beton, içinde çelik olan borularla yapacağız.”

‘MALİYETİ 15 MİLYON LİRADAN 5 MİLYON LİRAYA DÜŞÜRECEĞİZ’

Bu projenin 15 milyon TL’lik bir maliyeti olacağını söyleyen Başkan Yılmaz, “Türkiye’de en ucuz beton malzemesini Bolu Belediyesi üretiyor. Biz bunu başka yerden alsak, nakliyesi bile çok fazla para tutacaktı. İhaleye çıkalım, Bolu’da üretsinler, maliyetini  de düşürelim, dedim. Bunun üzerine bir çalışma başlattık, arkadaşlar boruları da biz yapalım, dediler. Böylece bu çalışma için 15 milyon TL’lik olan maliyet, ortalama olarak 5 milyon TL’ye düşmüş olacak” dedi.

 

 

BELEDİYE ASFALT VE KALDIRIM TAŞI DA ÜRETİYOR

Bunun Bolu için bir kazanç olduğuna dikkat çeken Yılmaz, “İnşallah Bolu’nun kuzeyini yeni bir yağmur ve kanalizasyon hattıyla boşaltacağız ve bundan sonraki ani yağmurlarda riskleri ve problemleri tamamen kaldırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Belediye’nin diğer bazı projelerini de anlatan Yılmaz, Asfalt Üretme Sistemi tesislerini gezdirerek bu tesiste hem Belediye’nin asfalt ihtiyacının karşılandığını hem de piyasaya da malzeme verilerek Belediye’ye bir kazaç getirdiğini söyledi.

Belediye’ye ait kaldırım taşı üretme tesisini de yerinde gösteren Belediye Başkanı Yılmaz, “Şu an ortalama 360 bin kilometre kaldırım taşı üretiliyor. Bu tesisi de büyüteceğiz. Büyüdüğünde daha fazla üretim yaparak piyasaya da satacağız. Bu da Belediyeye gelir getirecek” ifadelerini kullandı. 

img_2734-001.jpguntitled-1-003.jpguntitled-2.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar