15 Eylül 2019
  • Bolu20°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara22°C

ÖLÜM ÇEVREMİZİ SARDI

İlimizin neredeyse tüm komşu illerinde yaşanmaya başlayan Kene kâbusunun, Bolu’ya sıçramaması için önlemler alınmaya başladı. Bolu’ya komşu birçok ilde görülen Kene vakaları vatandaşı tedirgin ediyor.

Ölüm çevremizi sardı

12 Temmuz 2015 Pazar 01:16

Haber; Adem GÜLER

Sağlık Bakanlığı Gümüşhane, Tokat, Sivas, Amasya, Çorum, Yozgat, Kastamonu, Karabük ve Çankırı’da kene olaylarının yaşanması üzerine Batı ve Orta Karadeniz illerini risk bölgesi ilan ederek vatandaşları uyardı. İlan edilen yüksek risk bölgesinde ilimiz Bolu’da yer alıyor. Kene ısırması sonucu bulaşan Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı konusunda bilgi veren Uzm. Dr. Ertan Uzun, “Her yıl mart-kasım ayları arasında görülmekte ve haziran-temmuz aylarında pik yapmaktadır. İlk kez Tokat yöresinde görülen hastalık ağırlıklı olarak İç Anadolu Bölgesi’nin kuzeyi, Karadeniz Bölgesi’nin güneyi ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin kuzeyinde görülmektedir. Hastalığın yoğun olarak görüldüğü başlıca iller; Tokat, Çorum, Yozgat, Erzurum, Erzincan, Gümüşhane, Bayburt, Sivas, Amasya Çankırı, Bolu, Kastamonu Artvin, Giresun, Ardahan, Tunceli, Bingöl, Karabük ve Samsun gibi illerimizdir. Son yıllarda hastalığın görüldüğü alan genişlemiş olup hemen hemen ülkemizin her bölgesinden vaka bildirimi yapılmaktadır. Virüsü taşıyan özellikle hyalomma türüne ait kenelerin insan vücuduna tutunması, virüsü taşıyan kenelerin çıplak el ile ezilmesi, KKKA virüsünü taşıyan hayvanların kan, doku ve diğer vücut sıvıları ile temas edilmesi, KKKA hastalarının kan ve diğer vücut sıvıları ile temas edilmesi ile bulaşabilmektedir” dedi.

Kenelerin yol açtığı Kırım-Kongo kanamalı ateşi hastalığından korunmanın yaşamsal önem taşıdığını açıklayan Sağlık Bakanlığı bölgemizde birçok ilde KKKA hastalığı ile mücadele birimi oluşturmaya başladığı belirtildi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar