24 Mart 2019
  • Bolu5°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara6°C

‘HOPARLÖR REZALETİ’NE TEPKİ YAĞIYOR

Bolu Gündem Köşe Yazarı Cevat Özsoy’un “Camilerimizdeki Hoparlör Rezaleti” başlıklı eleştirel yazısında ele aldığı konularla ilgili, vatandaşlardan da benzer şikayetler geldi.

‘Hoparlör rezaleti’ne tepki yağıyor

12 Temmuz 2015 Pazar 17:13

 

 

 

 

Haber: Adem Güler

Köşe Yazarımız Cevat Özsoy, 9 Temmuz 2015 tarihinde “Camilerimizdeki Hoparlör Rezaleti” isimli bir yazı kaleme aldı. Yazısında bazı camilerde özellikle namaz kılınırken hoparlör sesinin fazla açıldığını, bunun hem cemaati rahatsız ettiğini hem de dışarıdan insanların şikayet ettiğini belirten Özsoy’un konuyla ilgili bazı ifadeleri şu şekilde; “Nedense, cami görevlilerimiz camiye ne kadar cemaat gelirse, hoparlörleri bir o kadar açmak gibi bir düşünceye kapılıyorlar. Eh, Ramazan’da cemaat fazla olduğuna göre hoparlör sesini de fazlalaştırmak.

ÇEVREDEN ŞİKAYETLER GELDİ

Güzel okunan ezan ve Kur’an, dinleyenlere bir zindelik, bir huzur, bir ferahlık verir. Rabbimizin kelamını dinlerken bir huşu hasıl olması gerekirken, yüksek volümlü ses ve uğultunun, cızırtının insana huzur vermesi mümkün mü?

Teravihe müteakip bir dostun yanıma gelerek ‘Bu hoparlörün yüksek açılması müftülüğün emri mi?’ diye sorunca ‘Yok, müftülüğün böyle bir emri olmaz; ama görevlilerin duyarsızlığı, kendilerine bizzat söyle’ dedim. Söyledi; ama değişen bir şey yok.

MÜFTÜLÜĞE ÇAĞRI

Arkasındaki safta on kişiyle namaz kılıyor;ama imam efendinin önünde sabit mikrofon, yakasında seyyarı… ne oluyoru z arkadaş! Kitleleri coşturmak için cenge mi gidiyoruz. Müftülüğümüzün bu hoparlör fetişizmine bir çözüm bulması lazım. Herhalde, görevlilere akustik dersleri verilmesi gerekiyor.”

Özsoy’un yazısının ardından çok sayıda vatandaş, aynı konudan muzdarip ve şiayetçi olduklarını belirten yorumlar gönderdiler. Bazı okuyucuları Cevat Özsoy’a bu konuya değindiği için teşekkür etti. Yazıya gelen bazı yorumlar ise şu şekilde;

VATANDAŞLARDAN ÇOK SAYIDA YORUM GELDİ

Borazanlar Sakini: Ezan sesinin hopörlerden verilmesi gayet doğla bir durum fakat namaz kılınırkende hopörlerin açılıp sesin dışarıya verilmesine bir anlam veremiyorum, bilal habeşi camiinin namaz kılınma sesi demirevler sitesine kadar geliyor, hastası olan var çocuğu olan var, tek taraflı düşünmemesi gerekir imam efendinin.

Birisi: Hah en sonunda birileri cesaret edip bunu konuşmaya basladi. inşallah düzeltilebilir. Dış ezanlarda kulak tırmalayıcı boyutta yüksek bunun bir desibel ölçümü olması gerekmiyormu. dinsiz yaftası yememek için kimse bunları dillendirmiyor.

Fuat Bayramoğlu: Namaz kılarken, hoparlör olmaması gerek. Aslına uygun kılmak gerek. Asırlardır nasıl kılınıyorsa namaz kılma anında günümüzde de kılınabilir. Bozuk hoparlörler eko gibi nedenlerle bir çok fahiş hataya neden oluyor. amin diyorsunuz, hoparlörden amin min min min çıkıyor. Allah diyorsunuz Allah lah lah lah gibi sesler çıkıyor.Yazı için teşekkürler.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar