23 Şubat 2019
  • Bolu5°C
  • İstanbul3°C
  • Ankara6°C

HASAD ÖNCESİ TOPLANDILAR

Hasad öncesi tarımla ilgili önemli konuları görüşmek üzere İl Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde yapılan toplantıya ilgi büyük oldu. Toplantıda tarımdaki zorunlar ele alınarak çözüm önerileri sunuldu.

Hasad öncesi toplandılar

14 Temmuz 2015 Salı 15:47

 

 

 

Haber Merkezi

İlimizde 2015 yılı biçerdöver hasat sezonunda İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Bolu Ziraat Odası Başkanlığı ve Köy Muhtarları ile yapılan İstişare toplantısına ilgi büyük oldu. Yapılan toplantıda İl Müdürlüğü tarafından muhtarların talepleri dinlendi.

MUHTARLAR VE ZİRAATÇİLER KATILDI

Yapılan toplantıda Bolu’da hububat alımı yapan işletme sayısının yetersiz oluşu, bu nedenle alıcı sayısının artırılması, Toprak Mahsulleri Ofisinin sezon içerisinde geç kalınmadan alımlara başlamasını, İlimize dışarıdan gelecek tüccarlara kolaylık sağlanması, yer gösterilmesi, bu yıl mevsim yağışlarının yoğunluğu, hububatta kök ve yaprak hastalıkları nedeniyle verim ve kaliteyi olumsuz yönde etkilemesi, biçerdöverde dane kayıplarının en aza indirilmesi için denetimlerin sıklıkla yapılması, fahiş biçim ve balyalama fiyatlarının önüne geçilmesi konularındaki talepler tartışıldı.

2 EKİP GÖREVLENDİRİLDİ

İl Müdür Yardımcısı Nuri Erikli, dane kaybını en aza indirebilmek için denetimleri sıklaştırmak amacıyla Merkez İlçeye 2 ekibin görevlendirildiğini,  için azami gayret gösterileceğini, gelecek ihbarların en kısa sürede değerlendirileceğini, belirlenenin üzerinde dane kaybına neden olan biçerdöver sahipleri ve operatörleri hakkında gerekli idari yaptırımların uygulanacağını belirtti.

ÜRÜNLER GEÇEN YIL YOK PAHASINA SATILDI

Bolu Ziraat Odası Başkanı Hakkı Fidan da Bolu’da alım yapan bir iki tüccar dışında alımların yapılmadığını, mevcut alımların yetersiz kaldığını, geçen yıl hasat döneminde ürünlerini 65-68 kuruştan yok pahasına satıldığını, bu nedenle İlimize dışarıdan alım yapacak tüccarlara kolaylık sağlanacağını, Ziraat Odasında görev alan Ziraat Mühendislerinin de arazi kontrollerine çıktığını, Biçerdöver hasat döneminde de kontrollerde katkıda bulunacaklarını, kontroller konusunda Tarım İl Müdürlüğü ile diyalog halinde olacaklarını, biçerdöver denetimlerde yardımcı olacaklarını ifade etti.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar