19 Nisan 2019
  • Bolu4°C
  • İstanbul11°C
  • Ankara8°C

ÇUVALDIZI AK PARTİ’YE BATIRDI

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, 7 Haziran seçim sonuçlarıyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Yılmaz, Ak Parti’nin tek başına iktidarının son bulduğu seçime ilişkin hem dış güçleri hem de Ak Parti’nin tutumunu eleştirdi.

Çuvaldızı Ak Parti’ye batırdı

20 Temmuz 2015 Pazartesi 18:36

 

 

Haber Merkezi

Başkan Yılmaz’ın seçim sonucu değerlendirmelerinden satır başları şu şekilde;

‘AK PARTİYİ DÜŞÜRDÜLER AMA BİRİNCİ PARTİ OLMASINI ENGELLEYEMEDİLER’

“Bütün siyasi partiler bu seçimde Ak Parti'ye yüklendi. Herkes Tayyip Bey'e ve Ak Parti'ye yüklendi. İç ve dış dünyada aynı şeyi yaptılar. Güneydoğu'da PKK ile oluşturdukları olaylarla istikrar ortamını bozmak için tüm güçlerini kullandılar. Bu benim kanaatim; Avrupa ve Amerika, Tayyip Bey ve Ak Parti'ye karşı oyunlar oynamaya başladılar. Çünkü 2023, 2053 ve 2071 hedefleri olan güçlü bir Türkiye'yi Avrupa ve Amerika'nın hazmetmesi mümkün değildi. 'Ben artık oyun kurucuyum' diyen bir ülkeyi kabul etmesi mümkün değildi. 'Dünya 5'ten büyük' diyen bir ülkeyi kabul etmesi mümkün değildi. Yani Amerika ve Avrupa, paralel yapı ve siyasi erklerle müthiş bir mücadele verdiler ve netice itibariyle yapabilecekleri şey olan tek başına iktidardan düşürdüler. Ama Ak Parti'nin birinci parti olmasını engelleyemediler. Bunun önüne geçebilmeleri mümkün değil, çünkü arada uçurum var.

DİĞER PARTİLERE ELEŞTİRİ

Şu an yüzde 13'le bayram kutlamaları yapan, büyük başarı elde ettiği söylenen ve herkesin destek verdiği HDP, Türkiye partisi midir ve Türkiye'nin geleceği midir? Şu an başarılı olduğu ifade edilen MHP'nin Türkiye'nin tamamını tek başına kucaklama ve tek başına iktidar olma şansı var mı? Ya Cumhuriyetin kurucusu olduğunu iddia eden CHP. Anamuhalefet partisi olarak oyunu azaltan ama yükseltemeyen dünyadaki tek parti. Dolayısıyla böyle bir dönemeçteyiz. Geçmişteki tecrübelerimize istinaden koalisyonlarla Türkiye'nin ileri gidebilme şansının olmadığını gördük. Bizim genlerimizde müşterek iş yapma kültürü yok.

Ak Parti'nin oy düşüşü ile ilgili dış konjonktürlerin etkisi yanında kendi hatalarımız yok mu? Ak Parti, uzun süre iktidar olmanın verdiği güçle kendisini bileği bükülmez gördü. Kimi aday yapsam seçilir mantığıyla biraz şımardı.

‘VATANDAŞ ŞIMARIKLIĞI SEVMEZ’

Vatandaş şımarıklığı sevmez. Sandıkta gerekli cevap verildi. Aynı şekilde Gezi olaylarını da çok iyi vatandaşa anlatamadı Ak parti. Gezi'de talep edilen yeni bir boğaz köprüsünün yapılmaması, üçüncü hava limanı projesi yapılmaması gibi Türkiye aleyhindeki oyunlar vatandaşlara anlatılamadı. Yani 17-25 Aralık'ta, bu projeleri alan müteahhitlerin tüm mal varlıklarına el konulup içeri alınmaları kararı alındı. Gezi olayları ile müşterek bir hareket ortaya çıktı. Ak Parti bu müşterek hareketi iyi anlatamadı. Çünkü öte yandan rüşvet iddiaları ön plana geldiğinde yaşanan her gelişme, iktidarın yaşananları örtbas etmek istediği şeklinde algılandı. Belki o dönemde 4 Bakan, Yüce Divan’a gönderilmiş olsaydı, Ak Parti aleyhinde bunlar kullanılır ve daha fazla sıkıntı çekeriz diye düşündü sanırım. Ak Parti iktidara gelirken, yolsuzluk, yoksulluk ve adalet konusunda umutlar dağıttı ve bu umutlarla Ak Parti hep iktidar oldu. Bunlar da aslında başarılı oldu. Ama kendi 4 Bakanı hakkındaki süreci vatandaşa iyi anlatamadı. Bu süreci başarılı atlatamadı.

‘YANLIŞ İSİMLER ADAY YAPILDI’

Öte yandan bütün illerde aday tespitlerinde hatalar yağptığımız kanaatindeyim. Kamuoyunun hiç bilmediği, iyi görmediği isimleri biz aday yaptık. Türkiye'nin demokratik yapısı aday oluşturmada önemli bir rol oynaması gerekir. Aday belirleme noktasında demokratik yapıyı kendimize örnek almadığımız kanaatindeyim. Mesela çözüm sürecini başlatan bir parti tek bir Kürt aday göstermiştir. Halbuki bu parti daha önce pek çok Kürt aday göstermişti. Sen hem çözüm sürecinden bahsedeceksin hem de aday göstermeyeceksin. Bu davranışla HDP'nin elini güçlendirmiş oluyorsunuz. Bana göre, çok mutaassıp olan bir ilde başı açık bir bayanı aday yapıyorsunuz, başı kapalı birine çok sıcak bakmayan Trakya'daki bir seçim bölgesinde başı kapalı bir aday tercihi yapıp seçime giriyorsunuz.

‘KARARI PARTİLER DEĞİL, MİLLET VERİR’

Bu hataları da nasıl yaptık? Biz nasıl olsa gösterdiğimiz her aday seçilir, düşüncesiyle bu hataları yaptık. Seçimde sandıklar konulduğunda kararı partiler değil, millet veriyor. Millete doğru alternatifler sunarsanız, millet yanıltıcı birşey yapmaz. Arzu edilmeyen birşeyi de millet asla affetmez. Dolayısıyla milletin şu an hiçbir suçu yoktur. Ak Parti olarak başta bizim eksikliklerimiz, şımarıklıklarımız ve hatalarımız vardır. Ama tüm konjonktürel harekette bizim aleyhimizdedir.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar