25 Haziran 2019
  • Bolu18°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara23°C

24 SAAT GÖZETLİYORLAR

Bünyesinde bulunan 12 yangın gözetleme kulesi ile 24 saat ilimiz ormanlarını gözetim altında tutan Orman Bölge Müdürlüğü aktif yangın sezonunu en az zayiat ile kapatmayı amaçlıyor. Kulelerde aralıksız nöbet tutuluyor.

24 saat gözetliyorlar

26 Temmuz 2015 Pazar 12:45

 

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

Haber; Gönül OLUTÜRK

Foto; Ufuk ÇİLESİZ

Bolu Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı orman denetleme kulesinde üç vardiya halinde görev yapan işçiler, olası yangınlara karşı ormanı izliyor. Ellerindeki dürbünlerle yakınlarındaki köyleri ve ormanları titizlikle denetleyen işçiler, olası yangınlara karşı haberleşmeyi de sağlıyor.Yangın çıkma riskinin bulunduğu zamanlarda haberleşme aralığını 15 dakikaya indiren işçiler, 7 gün 24 saat görev yapıyor. Bölge genelinde 12 kule hizmet verirken, 4 kulede ise güvenlik kameralı sisteme geçildi. Bolu Orman Bölge Müdürlüğünün geniş bir alana hizmet verildiği belirtildi. ölge müdürlüğü bünyesinde 12 tane Bolu ve iki tane Düzce ilinde olmak üzere 14 yangın kulesi mevcut. Görsel anlamda bu kulelerde büyük bir alan gözetleniyor. Bu gözetleme sayesinde yangınlara anında müdahale edilebiliyor.

ELEKTRONİK SİSTEM

Ormanların 7 gün 24 sat gözetlendiğini ifade eden yetkililer, 4 kulede kameralı sisteme geçtiklerini ifade etti. Alanı gözetleyen kameraların merkeze gönderdiği yangın sinyaliyle harekete geçtiklerini belirten yetkililer, “Kameralı sistem de gözetlemenin bir parçası. Ormanlarımız 24 saat gözetleniyor. Orman Bölge Müdürlüğümüzde bir yangın harekat merkezimiz var. Oraya görüntüleri iletiyor. Herhangi bir duman gördüğü takdirde, sinyal ile merkeze bu haber gidiyor. Koordinatlarla beraber ekipleri o bölgeye yönlendirebiliyoruz” dediler.

YANGIN SEZONU

Aktif yangın sezonunun devam ettiğine dikkat çeken yetkililer yangın gözetleme kulelerinin önemini vurgulayarak, “1 Temmuz itibariyle ülkemizde yangın sezonu aktif olarak başlamaktadır. Fiiliyatta 1 Mayıs itibariyle başlamaktadır. Ancak Mayıs ve Haziran ayının yağışlı geçmesinden dolayı bu yıl sezon 1 Temmuz itibariyle başladı. Bizim elimizdeki materyallerden en önemlisi de yangın gözetleme kulesidir. Bu sayede biz görebildiğimiz alan dahilinde binlerce hektar ormanı gözetleyebiliyoruz. Herhangi bir yangın emaresinde yangın harekat merkezi ve haberleşme noktası ile irtibata geçerek yangın ekiplerimizi hemen olay mahalline sevk ediyoruz. Yangın gözetleme kulelerinde günlük periyodik olarak haberleşme çevrimleri yapılmaktadır. Günlük olarak saat başı, bazen de hava sıcaklığının çok olduğu zamanlarda yarım saatte bir hatta 15 dakikaya indirerek haberleşme çevrimleri sağlanmaktadır” ifadelerine yer verildi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.