18 Şubat 2019
  • Bolu3°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara6°C

EK SÜRE DE DOLUYOR

Miras kalan tarım arazilerinin intikal işlemleri için kritik süre ağustos ayında sona eriyor. Ağustos ayı sonuna kadar arazi konusunda anlaşma sağlanamazsa mahkeme sürecinin başlayacağı bildirildi.

Ek süre de doluyor

30 Temmuz 2015 Perşembe 10:31

Haber; Özge ELÇİ

Tarım arazilerinin miras yoluyla parçalanmasını engellemek maksadıyla 2014 yılının Mayıs ayında yayımlanan kanun çerçevesinde, son bir yılda anne veya babasından miras kalan tarım arazilerinin intikal işlemleri için vatandaşlara 3 aylık ek süre verilmişti. Yıllık 17 milyar liralık ekonomik kayba sebep olan tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesini engellemek maksadıyla geçen yıl mayıs ayında çıkarılan kanunla tarla miras kalan çocuklara, arazi bölünmeden aralarında anlaşmaya varmaları için bir yıllık mühlet tanındığı hatırlatıldı.  Geçen sene mayıs ayında çıkarılan kanunda bu yıl mayıs ayında vatandaşlara 3 aylık bir ek süre verilmişti, bu ek süre Ağustos’ta doluyor. Anlaşma sağlanamazsa ve intikal gerçekleşmezse mahkeme süreci başlayacak. Eskiden anne ya da baba vefat ettiğinde, arazi çocuklara paylaştırılıyordu. Herkes hisseli olarak tapuya yazılıyordu bu da tarım arazilerini parçalıyordu. Parçalanan arazilerde yapılan üretim kimseye yetmiyordu. Bu konuda üç usul belirlendi. Birincisi, mirasçılar araziyi bedeli karşılığı tek bir kardeşin üzerine devredebilir. İkincisi, tarlayı kurulacak 'aile malları ortaklığı' ile bütün mirasçılar birlikte işletebilir, üçüncüsü, arazi mirasçı olmayan üçüncü bir şahsa satılabilir.

Ağustos ayı sonuna kadar varisler mutabakata varamazsa mahkeme sürecinin başlayacağı hatırlatıldı. Mahkeme, kardeşlerden birini ehil mirasçı seçerek, bedeli karşılığı araziyi verecek ya da üçüncü bir şahsa satacak.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.