19 Nisan 2019
  • Bolu5°C
  • İstanbul11°C
  • Ankara9°C

EKİP SAĞLAM

Bolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Sualtı Arama Kurtarma Ekibi, Düzce'de düzenlenen eğitim programını başarı ile bitirdi. Yaz mevsiminde artan boğulma vakalarına karşın Düzce’de su altı arama kurtarma çalışmalarına katılan dalgıçlar eğitimden geçti.

Ekip sağlam

31 Temmuz 2015 Cuma 11:35

 

Haber; Özge ELÇİ

Foto; Cem BAYRAM

Son günlerde artan boğulma vakaları üzerine harekete geçen Bolu ve Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Sualtı Arama Kurtarma ekibi, Düzce Arama Kurtarma Derneği su altı kurtarma ekibi, AFAD dalgıç ekibi bir hafta süren eğitimden geçti. Eğitimin son gününde Muncurlu’daki gölete dalan dalgıçlar bulanık sularda yönlerini cihazlarla bularak beğeni topladılar. 24-27 Temmuz tarihleri arasında Düzce'deki durgun sularda uzman eğitmen Ramazan Demireğen yönetiminde sualtı ve üstü arama kurtarma eğitimi gerçekleştirildi. Eğitimin son günüde park Gölet’te düzenlenen uygulamalı eğitime Düzce İtfaiyesi arama kurtarma ekipleri ile birlikte, Bolu Belediyesi ve Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Sualtı Arama Kurtarma Ekibi, Düzce Arama Kurtarma Derneği ile AFAD katıldı. Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Caner Polat’ın da bulunduğu eğitimde dalgıçlar gölete dalarak arama gerçekleştirdi.

Eğitmen Balık Adam Ramazan Demireğen yapılan eğitimle ilgili bilgiler vererek; “Bir hafta süren bir eğitim yaptık. Bu eğitimlere 17 dalgıç arkadaşımız katıldı. Eğitimlerimiz sırasında bulanık sularda yön bulma, arama kurtarma yapma, akıntılı sularda arama ve kurtarma yapma eğitimlerini başarılı şekilde öğrendiler. Burada eğitimlere katılan arkadaşlarımız zaten bu çalışmalara katılma becerisine sahip dalgıç arkadaşlarımızdı. Ancak bu eğitimlerle birlikte bilgilerini de pekiştirmiş oldular” diyerek su altı haberleşme cihazı ile bulanık sularda yön tayini yapamayan dalgıçlara yardımcı olunduğunu belirtti.

Eğitim çalışmasını organize eden Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Canpolat ise; “Burada eğitimlere katılan 17 dalgıç arkadaşlarımız bölgemizdeki boğulma vakalarıyla birlikte adli vakalarda göl, gölet, akarsulardan suç aleti çıkartma görevini de yapan arkadaşlarımız katıldı. Yaz sıcaklarında boğulma vakalarının artış göstermesi de bir yerde bu eğitimi düzenlemememizi mecbur kıldı diyebiliriz. Burada eğitimlere katılan arkadaşlarımızın bu eğitimi alması ile birlikte ekiplerimiz her türlü vakada başarı şansını daha da artırdı. Bu eğitimlerimiz devam edecek" dedi.

Arama kurtarma ekiplerinin kabiliyetlerini artırmak amacıyla yapılan tatbikatta eğitmen Ramazan Demireğen’in haberleşme cihazından yaptığı yönlendirme ile ekipler su altında çalışma gerçekleştirdi.

2-029.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.