18 Temmuz 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara17°C

ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER YAZ OKULU BAŞLADI

Uluslararası öğrenciler, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yaz okullarını Bolu'da yapmayı tercih ettiler.

Uluslararası öğrenciler yaz okulu başladı

04 Ağustos 2015 Salı 12:55

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2010 yılında kuruluşuna öncülük ettiği Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı o günden bu yana 20 bin başarılı öğrenciye Türkiye'de eğitim veriyor.

Necip Fazıl Kültür Merkezi'nde yapılan açılış toplantısında konuşan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz konuşmasında şunları söyledi;

"Bugün Bolumuzun önemli konukları var. Uluslararası öğrencilerimiz, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Yaz Okullarını Bolumuzda yapmayı tercih ettiler. Onları ağırlamaktan mutluyuz. Medeniyetimizin, tarihimizin ve Türkçemizin uluslararası arenada tanınmasına katkı sağlayacak genç elçilerimizin, Türkiye’deki eğitimine küçük de olsa bir katkı sağlamış olmaktan büyük gurur duyuyoruz.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 2010 yılında kuruluşuna öncülük ettiği Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, o günden bu yana 182 ülkeden uzmanları marifetiyle seçilen 20 bin başarılı öğrenciye Türkiye’de eğitim veriyor.

Bu proje kapsamında, öğrencilerin mesleki, akademik, kültürel yetkinliklerini arttırmak ve mezuniyetleri sonrasında Türkiye ile sürdürülebilir ilişkiler kurmak amacıyla hayata geçirilen Uluslararası Öğrenciler Akademisi’ni Türk kültürünün yaşatılması ve geliştirilmesi için her çalışmanın yanında yer alan bir Belediye Başkanı olarak yürekten alkışlıyor ve destekliyorum.

Ayrıca bu Akademilerin sadece sınavla belirlenen 20 bin burslu öğrenciye değil, Türkiye genelinde çeşitli üniversitelerde eğitim gören 80 bin yabancı öğrenciye ve aynı zamanda Türk öğrencilere de açık olmasını önemli bir fırsat olarak görüyorum.

Bu Akademi’de eğitim gören gençler, Türk tarihi, edebiyatı, sineması, klasik islam sanatları, uluslararası ilişkiler, siyaset, ekonomi ve benzeri konularda eğitim görerek, medeniyetimizi, dilimizi ve kültürümüzü uluslararası arenaya taşıyacak, bir nevi kültür elçilerimiz olacak. Bu yönüyle değerlendirdiğimde bu proje beni çok heyecanlandırıyor ve gelecek için umutlandırıyor.

Yine bu gençlerimiz için Akademi eğitiminin pekişmesi ve yabancı gençlerin Türk kültürüne hakimiyetini arttırmak amacıyla Medeniyetin Burçları Derneği’nce 3 yıldır düzenlenen yaz okulları da değerli bir hizmet veriyor.

Bu yaz okulları geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Bolu’da gerçekleştirilecek olması, tabiri caizse çorbada bizim de tuzumuzun bulunması bizim için kıvanç vesilesi...

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nın yürüttüğü proje kapsamında 16 ilde okuyan 90 ülkeden toplam 250 uluslararası öğrenci Ağustos ayı boyunca Aladağlar Orman İşletme Tesisleri’nde gerçekleştirilecek Yaz Okulu’nda eğitim görecekler.

Ben bu önemli eğitim hizmeti için Bolu’nun tercih edilmesinden büyük bir mutluluk duyduğumu bu vesileyle bir kez daha belirtmek isterim.

Saygıdeğer Konuklar,

Bolu, hepinizin bildiği gibi Türkiye’nin iki önemli kenti İstanbul ve Ankara’nın buluşma noktasında, yemyeşil bitki örtüsü ve doğaya can katan gölleriyle Türkiye turizm beldeleri arasında her gün daha üst sıralara tırmanan bir cennet köşesi...

Bolu Belediye Başkanı olarak göreve geldiğim ilk günden itibaren Bolu için bir tercihte bulunduk; Bolu Turizm, Spor ve Üniversite şehri olacak dedik. Turizm şehri olmak konusunda da vizyon çizdik… Bu vizyon; Bolu’yu doğa turizminde, kültür ve eğitim turizminde, spor turizminde sadece Türkiye değil uluslararası arenada tercih edilen lokasyonlardan biri haline getirmekti. Bunun sözünü verdim ve Allaha çok şükür ki bugüne kadar bu yolda önemli çalışmalara imza attık, atmaya da devam edeceğiz.

Türkiye’de eğitim gören yabancı gençlerimizin Bolu’da rahat etmeleri için Belediye olarak her türlü katkıyı sağlamaya hazırız. Eğitim süreçleri boyunca rahat bir nefes alabilmeleri, biraz da dinlenebilmeleri için Yaz Okulu Programına dahil edilen Gölcük, Seben, Abant gölleri gezilerinde yanlarında olacağız. Keyifli anlar geçirmeleri, güzel anılarla Yaz Okullunu ve Bolu’yu hatırlamaları için elimizden geleni yapacağımızı belirtmek isterim. Yine Geleneksel Türk Oyunları gibi etkinliklerde de çok eğleneceklerine inanıyorum.

Gençlerimizin buradaki eğitimlerinin süreci içinde yani Ağustos ayında Bolu olarak biz de önemli bir uluslararası festival gerçekleştireceğiz. Bu yıl 21-23 Ağustos tarihleri arasında 3’üncüsünü düzenleyeceğimiz Uluslararası Köroğlu Festivali’ne bu vesileyle sizleri ve konuk genç öğrencilerimizi davet etmek isterim. Her yıl Türk Cumhuriyetlerinden yoğun katılımlarla gerçekleştirilen Festivalimiz, bu yıl da yine uluslararası konuklarımızın da katkılarıyla dolu dolu bir programa sahip. Aşık atışmaları, türkülerimiz, geleneksel sporlarımız, çeşitli gösteriler ve düzenlenecek diğer etkinliklerle Köroğlu Festivali’nin, Türk kültürü, medeniyeti, gelenek ve göreneklerinin pekiştirileceği bir eğitim sürecine girecek uluslararası öğrencilerimiz için de anlamlı ve eğlenceli bir anektod olacağını düşünüyorum. Festivalde sizleri de aramızda görmekten büyük mutluluk duyacağız.

Bolu Belediye Başkanı olarak Bolu halkı ile birlikte, kültürümüzü ve medeniyetimizi tanımaya hevesli gençlerimize eğitim süreçlerinde her türlü desteği vereceğimizi bir kez daha vurgularken, kültür elçilerimiz olarak gördüğümüz yabancı öğrencilerimize eğitim süreçlerinde başarılar diliyorum. Ve hepsini sevgiyle kucaklıyorum. Son olarak buradan öğrencilerimizin ailelerine de seslenmek istiyorum; rahat olun evlatlarınız bize emanet… "

Yılmaz, öğrencilere ve konuklara kendi hayatından da örnekler vererek gençlik yıllarındaki dostlukların gelecekte hayatı nasıl şekillendirdiğine değindi. Yılmaz "Hayatımızdaki küçük ayrıntılar daha sonra hayatımızı şekillendirebiliyor. Dostluklarınızı devam ettirin, bağınızı koparmayın" dedi.

Yılmaz'ın konuklara gösterdiği fotoğrafta gençlik yıllarından bu yana arkadaşlıkları ve dostlukları olan eski Tarım ve Köy İşleri Bakanı Sami Güçlü ile Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de vardı. Yılmaz'ın duygulu konuşmasının ardından öğrenciler ayakta alkışladı.

3-032.jpg4-017.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.