19 Nisan 2019
  • Bolu3°C
  • İstanbul8°C
  • Ankara6°C

DİSK’İN TALEPLERİNİ SIRALADI

DİSK Emekli-Sen Bolu Şube Başkanı Lütfiye Özkan, toplu sözleşme görüşmelerinde sendikalarının taleplerini kamuoyuyla paylaştı.

DİSK’in taleplerini sıraladı

04 Ağustos 2015 Salı 17:19

 

Haber Merkezi

“6289 sayılı kanunla değişik 4688 Sayılı Kamu Çalışanları Sendikaları kanunu gereğince, iki yılda bir yapılan sözde Toplu Sözleşme görüşmeleri 3 Ağustos 2015 tarihinde başlıyor” diyen Özkan, önemli taleplerini sıraladı.

Özkan, şunları ifade etti;

“Bizim asıl ve önemli talebimiz, birbirlerinden farklı alanlar olan, Kamu Çalışanları ile emeklilerin haklarının ayrı sözleşmeler yapılarak düzenlemesidir. Bu talebimiz için mücadelemiz devam ediyor olsa da, bugün için yapılacak olan Toplu Sözleşme masasında yer almak ve aşağıdaki taleplerimizi ilgili yerlere iletmek üzere, mücadelemiz devam edecektir. 

Tüm ek ödemeler emekliliğe ve emekli aylığına yansıtılmalıdır. Çalışanlara verilen banka promosyonları aynı şartlarla tüm emeklilere de verilmelidir.

Anayasa Mahkemesinde kazanılan, otuz yılı aşan hizmetler için ikramiye ödenmesi kararının, karar tarihinden önce emekli olanları kapsaması için yasal düzenleme yapılmalıdır.

 TİS sonuçlarından etkilenen sendikamız üyesi emekliler ile emekli dul ve yetimler adına sendikamız TİS masasında yer almalıdır.  2013 yılında Memur-Sen’le imzalanan Toplu Satış Sözleşmesi sonucu memur emeklilerinin alamadıkları 2014 yılı enflasyon farkından kaynaklı kayıpları karşılanmalıdır. 

TİS görüşmelerinde, emekli maaşları için günün koşullarında insanca yaşamaya yetecek bir alt rakam belirlemeli ve tüm maaşlar bu rakama çekildikten sonra, belirlenen oranlar eklenmelidir. Ayrımsız tüm emekli maaşları, ülkenin yaşam koşullarıyla uyumlu hale getirilmeli, bunun için gerçek bir intibak yasası derhal çıkarılmalıdır. 

Adına Toplu Sözleşme denen ve sonunda yandaş sendikayla imzalanacak olan orta oyununa son verilsin, uluslar arası sözleşmelere uygun bir sendikal mevzuat yürürlüğe konduktan sonra, her sendikanın kendi üyeleri adına Toplu Sözleşme yapmasının önü açılmasının yanı sıra, masada temsilcisi bulunmayan milyonlarca emeklilerin kendi sendikalarıyla toplu sözleşme yapılmalıdır.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.