25 Mart 2019
  • Bolu3°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara4°C

İLK HASADI BAŞKANLAR YAPTI

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki'nin hayata geçirdiği Altın Köy’de hasat yapıldı. Hasadın ve projenin basına tanıtımını Tiryaki ile birlikte Dörtdivan Belediye Başkanı Hasan Uzunoğlu yaptı.

İlk hasadı Başkanlar yaptı

05 Ağustos 2015 Çarşamba 15:47

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

Haber Merkezi

100 yıl öncesinin köy hayatının canlandırıldığı Altın Köy’de hasat zamanı bizzat Tiryaki'nin hasadı biçmesiyle başlatıldı. Başkan Tiryaki’nin davetlisi olarak Dörtdivan Belediye Başkanı Hasan Uzunoğlu, Bolu Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Fahri Tetik ve Bolu Merkez Orman İşletme Müdürü Kemal Yıldız da katıldı.

BOLU’DAN ÇOK SAYIDA KİŞİ GİTTİ

500 dönüm arazi üzerine kurulan, yapımı yaklaşık 2 yıl süren ve 100 yıl öncesinin köy hayatının yaşatıldığı Altın Köy Açık Hava Müzesi’nde 100 yıl öncesinin nasıl hasat yapıldığının basına tanıtımını Hasan Uzunoğlu ile birlikte Başkan Veysel Tiryaki yaptı.

BU KÖYDE YOK YOK

Altın Köy Açık Hava Müzesi hakkında bilgi veren Başkan Tiryaki şöyle konuştu; “Altın Köy Açık Hava Müzesi”nin kapısı, camisi, çamaşırhanesi, okulu, bakkalı, köy evleri, yayla evleri, bağ evleri, yel ve su değirmeni, asma köprüsü, köy kahvesi köyün içindeki yerini aldı.  Burası yaşayan bir açık hava müzesi. Bu köyde koyunlar, kuzular, inekler, öküzler, atlar, eşekler, köpekler, kuşlar, arılar, horozlar, tavuklar da var. Bu köyde buğday tarlası, sebze, meyve tarlaları, meyve ağaçları, orman, dere da var. Bu köyde süt, yoğurt, tereyağ, peynir, yumurta, un, ekmek, domates, salatalık, karalahana, marul, roka, semizotu da var. Bu köyde nalbant, kalaycı, dokumacı, demirci, değirmenci, köy bekçisi, köy muhtarı, kahveci, bakkal, seyis de var. Bu köyde 100 yıl öncesine ait eşyalar da var. Anadolu’nun bazı yörelerinde terk edilerek, fırınlarda odun olarak satılan 100 yıllık evleri satın alarak,  Altın Köy içine yeniden kurduk.  Zamanında hiç çivi kullanılmadan birbirine geçme yöntemiyle yapılan köy evleri, sökülerek, onlarca kamyonla Ankara’ya getiriliyor ve yine aynı yöntemle Altındağ’a kuruluyor.”

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.