24 Eylül 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara20°C

SİYASİ KARMAŞA MI İLGİSİZLİK Mİ?

Yer tahsisi yapılan ve projesi de tamamlanan yeni Adliye yapım işinde gelinen ihale süreci, sürüncemede kaldı.

Siyasi karmaşa mı ilgisizlik mi?

05 Ağustos 2015 Çarşamba 18:36

Bir yıldır yapılması beklenen ihale süreciyle ilgili Baro Başkanı Av. Ferit Atalay, siyasi istikrarsızlığın yanı sıra Bolu Milletvekillerini de işaret etti. 

Haber: Özge ELÇİ

Bolu’nun en önemli sorunlarından olan Adliye’nin fiziksel olarak daha geniş ve modern bir binaya kavuşması için uzun zaman önce düğmeye basıldı. Projesi çizilen ve yeri belirlenen yeni Adliye binası için ihale aşamasına gelindi.

2015 YILI BAŞINDA BEKLENİYORDU AMA…

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında 2014-2015 yeni Adli yıl dönemi için basının karşısına geçen Bolu Baro Başkanı Av. Ferit Atalay, projeyi kamuoyuna tanıtırken ihalenin 2015 yılı başında yapılacağını düşündüğünü ifade etmişti.

İlerleyen zamanlarda Ak Parti Bolu Milletvekilleri ve yetkilileri tarafından ihalenin Mayıs-Haziran aylarında yapılacağı söylendi.

BAKANLAR TEMMUZ AYI İÇİN SÖZ VERMİŞTİ

İzzet Baysal Şükran Günleri için Bolu’ya gelen Adalet eski Bakanı Bekir Bozdağ ve yine geçtiğimiz Haziran ayında Bolu Adliyesi’ni ziyaret eden Bakan Kenan İpek, ihalenin Temmuz ayında yapılacağını söyledi. Bolu Baro Başkanı Atalay, Bakan İpek’e ihalenin yapılamamasından dolayı tepki göstermişti.

Her iki Bakanın da ihale için Temmuz ayını işaret etmelerine rağmen ihale gerçekleşmedi. Konuyla ilgili görüştüğümüz Baro Başkanı Ferit Atalay, 7 Haziran seçimlerinin ardından oluşan siyasi belirsizlikle birlikte Bolu Milletvekillerini işaret etti.

Atalay, “Adalet Bakanı Kenan İpek, Bolu’ya geldiğinde uzun uzun konuştuk. Temmuz ayı sonu için sözünü de verdi. Ama 7 Haziran seçiminden sonra hükümetin kurulamaması nedeniyle, bizim Adliye’nin ihalesi de sürüncemede kaldı” diye konuştu.

SİYASİ ORTAM TAM BİR GEREKÇE DEĞİL!

Hükümetin kurulamamış olmasının da tam bir gerekçe olmadığını söyleyen Atalay, “Ben bu konuyla ilgili de Ankara’ya sık sık gittim, bunu kendime iş edindim. Açıkçası karşımda çok ciddi muhatap da bulamıyorum. Şu anda da siyasi belirsizlikten dolayı kimse risk almak istemiyor. Adliye işi için ciddi çabalar sarf edenler de var. Hemşerilerimiz olan HSYK 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz var, Bakan Yardımcısı Fatih Metin var” ifadelerini kullandı.

Bu konuyu sık sık dile getirdiğini söyleyen Av. Atalay, Milletvekillerini işaret ederek şunları ifade etti;

‘MİLLETVEKİLLERİ BU KONUDA AKTİVE OLAMADILAR’

“Bu konuda biraz yaygara yapıp dile getirdim. Asıl sorunun, ilgilenmesi gereken kişiler olan Milletvekillerinin bu konuda tam olarak aktive olmadıklarını düşünüyorum. Bolu Milletvekillerinin; özellikle iktidar partisi Milletvekilleri Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü’nün çok fazla ilgilendiklerini düşünmüyorum. Adliye ihalesi için ciddiyetle koşturmaları durumunda bu işin olabileceğini düşünüyorum; ama ya onlar yeterince aktive olamadılar ya da biz yeterince aktive edemedik.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar