19 Temmuz 2019
  • Bolu24°C
  • İstanbul29°C
  • Ankara26°C

BU AY KARARA BAĞLANACAK

2 milyona yakın emekliye aile yardımı yapılması için ilk adım atıldı. Memur emeklilerine yapılacak olan eş ve çocuk yardımı bu ay karara bağlanacak. 2 çocuklu emekli memur 425 lira ek gelire kavuşacak.

Bu ay karara bağlanacak

09 Ağustos 2015 Pazar 09:51

 

 

Memurlara yapılan aile yardımının memur emeklilerine de yapılmasının gündeme gelmesi memur emeklilerine ek gelir imkanı doğurdu. Toplu sözleşme masasına taşınan konfederasyonlardan gelen bu talep, bu ay içerisinde karara bağlanacak. Talep kabul edildiği takdirde yaklaşık 2 milyon memur emeklisinin yüzü gülecek. Memurlara ödenen aile yardımı memur emekli olduğunda kesiliyordu. Memur konfederasyonları, aile yardımının emekli maaşlarına da yansıması gerektiğini savunuyor. Halen memurlara 177.30 lira eş yardımı ödeniyor. Çocuk yardımı tutarı ise 0-6 yaş için 41.60, 6 yaş üstü için 20.80 lira. 
 

425 LİRA ALACAKLAR

 

Bu ödemenin memur emeklilerine de yansıtılması durumunda, 2 çocuğu olan kişi 218 lira ek gelire kavuşacak. Memur-Sen’in talebi bu yardımların 1 Ocak'tan itibaren artırılması yönünde. Memur-Sen, eş yardımı tutarının 275 liraya çıkarılmasını, çocuk yardımının da her yaş için 75 liraya yükseltilmesini öneriyor. Bu talep kabul edildiğinde, 2 çocuk sahibi emekli memurun alacağı aile yardımı 425 lira olmuş olacak. 
 

KAMU ÇALIŞANLARININ YENİ UMUDU


 
Toplu sözleşmedeki teklifler arasında yer alan 'Evlenme Yardımı Ödeneği', kamu çalışanlarının umudu oldu. Memur-Sen Başkanı ALİ YALÇIN, "Teklifimiz kabul edilirse evlenecek kamu çalışanlarına 3 bin 946 TL ödenecek. Kamu çalışanlarının çocuklarının evlilikleri durumunda ise ödenmesini istediğimiz miktar bin 578 TL" dedi.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.