25 Haziran 2019
  • Bolu27°C
  • İstanbul30°C
  • Ankara30°C

MEDENİYET KÖPRÜSÜ KURDULAR

Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Kayseri Medeniyetin Burçları Derneği tarafından Aladağlar'da düzenlenen "Uluslararası Öğrenciler Yaz Okulu" nda birinci grup öğrencilerin programları tamamlandı.

Medeniyet köprüsü kurdular

09 Ağustos 2015 Pazar 11:55

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

Haber Merkezi

Uluslararası Yaz Okulu Koordinatörü ve Medeniyetin Burçları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dursun, yaz okulu kapsamında Bolu'ya gelen 1. grup 45 öğrencinin programlarını tamamlayarak Bolu'dan ayrıldıklarını belirtti. Dursun 2. grup öğrencilerin de geldiğini ve onların da programlarının başladığını ifade ederek şunları kaydetti;

ALADAĞLAR’A HAYRAN KALDILAR

"1. grup öğrencilerimizin programları tamamlandı. Öğrencilerimizin son iki günlük faaliyetlerini özetleyecek olursak, sinema konusunda Türkiye'nin önde gelen sinema eleştirmenlerinden Enver Gülşen, kendilerine sinemanın tarihi gelişimi ve bugün dünyada sinemanın oynadığı rol ile ilgili bilgiler verdi. Dünya sineması ve özellikle de Afrika Sineması ile açıklamalarda bulundu. Yine Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı uzmanlarından Ali Işık, öğrencilere kurumun faaliyetlerini anlattı. Daha sonra da Türkiye Burslusu olan öğrencilerin istek ve talepleri konusunda onların söylediklerini dinledi. Ardından yine aynı kurumda Afrika Masası Uzmanı olarak görev yapan Mustafa Efe, Afrika kıtası ile ilgili kurum faaliyetleri ile ilgili bilgiler verdi. Özellikle öğrencilerle bazen yerel dillerinde diyalog kurması öğrencilerle sıcak bir ortam oluşmasına vesile oldu. Daha sonra öğrencilerimiz son akşamlarını oldukça zevkli oyunlar oynayarak futbol, halat çekme gibi çeşitli oyunlarla geçirdiler. Son gün dersini ise Prof. Dr. Fatih Andı hocamız gerçekleştirdi. Derste özellikle edebiyatın, medeniyetlerin oluşmasındaki etkisini anlattı. Dil olmadan, dilin özellikleri korunmadan medeniyetlerin ayakta duramayacağı ve batı medeniyeti ile dünyadaki diğer medeniyetlerin bu anlamda karşılaşmasından bahsetti. Batı medeniyetinin diğer medeniyetlerin önce  kavram dünyalarını yıktığını ve ondan sonra da sömürü araçlarını farklı şekillerde o medeniyetlerin üzerinde uyguladığından bahsetti. Bu sömürü düzeninin en çok uygulandığı bölgenin de Afrika kıtası olduğunu belirten Andı bundan kaçınmak için dilimize iyi sahip çıkmamız gerektiğinin altını çizdi. Dersin ardından 1. gurup öğrencilerimizle vedalaşarak kendilerini Bolu'dan uğurladık. Bu arada 2. grubunda Cumartesi günü Bolu'ya geldiğini ve programlarına başladığını da söylemek istiyorum."

GÜREŞ MİLLİ TAKIM SPORCULARI İLE SICAK KARŞILAŞMA

Uluslararası Öğrenciler Yaz Okulu kapsamında Bolu Aladağlar'da bulunan 1. grup öğrenciler, Cuma günü Cuma namazını Orman Bölge Müdürlüğü'nün Değirmenözü Tatbikat Alanında bulunan camiide kıldılar. Burada çok güzel bir tesadüf yaşayan öğrenciler, gelecek ay Brezilya'da yapılacak olan Dünya Şampiyonası için çalışmalarını Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün Bolu İzcilik Kampında sürdüren Türkiye Güreş Milli Takımı  sporcuları ve hocaları ile karşılaştılar. Cuma namazının birlikte kılınmasının ardından çıkışta çok sıcak bir diyalog oluştu. Ardından da sporcular, güreş milli takım hocaları ve uluslararası öğrenciler birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.