23 Eylül 2019
  • Bolu19°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara19°C

HAKSIZ KESİLEN CEZAYA SAVAŞ AÇTI

Alkolmetre uygulaması sonucu 128 promil alkollü çıkan, para cezası kesilen ve ehliyetine geçici olarak el konulan Erhan Turaneri, sıcağı sıcağına aldığı hastane raporuyla alkollü olmadığını kanıtlayarak, karara karşı hukuki mücadele başlattı.

Haksız kesilen cezaya savaş açtı

09 Ağustos 2015 Pazar 18:31

Haber: Özge ELÇİ

Erhan Turaneri isimli vatandaşın aracı, 6 Ağustos günü, yanında ailesi de varken Gölköy Baraj Yolu’nda Jandarma Trafik Timi tarafından durduruldı. Alkol kontrolü için durdurulan Erhan Turaneri, Jandarma trafik görevlilerinin isteği üzerine alkol test cihazını üfledi.

‘SADECE O GÜN DEĞİL, HİÇ ALKOL KULLANMAM’

Alkolmetreye göre Turaneri, 128 promil alkollü çıktı. Hem o gün hem de diğer zamanlarda alkol kullanmadığını söyleyen Turaneri, kesinlikle bir yanlışlık olduğunu belirterek alkolmetrenin arızalı olabileceğini ve tekrar üflemek istediğini söyledi. Görevliler, buna müsaade etmezken Turaneri’ne 800 Türk Lirası para cezası kesti ve 6 ay süreliğine ehliyetine el konuldu.

SOLUĞU HASTENEDE ALDI

Derdini Jandarma’ya anlatamayan Turaneri, bunun üzerine hemen Abant İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gitti. Kan tahlili yaptıran Turaneri’nin kanında 3 promil alkol çıktı. Alkolsüz olduğunu hastane raporuyla kanıtlayan Erhan Turaneri, olayın hemen ertesi günü Nöbetçi Sakarya İdare Mahkemesi’ne gönderilmek üzere Bolu Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi’ne giderek “haksız yere kesilen trafik cezasının iptali ve ehliyetinin tarafına iade edilmesi” için Bolu Merkez İlçe Jandarma Komutanlığı’na dava açtı.

JANDARMA’YA DAVA AÇTI

Turaneri, Jandarma Trafik Timi tarafından kendisine kesilen trafik idari para cezası karar tutanağı, geçici olarak sürücü belgesi geri alma tutanağı ve AİBÜ İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden ‘alkolsüz olduğu’na dair aldığı genel adli muayene raporunu mahkemeye delil olarak sundu.

‘SESİNİ ÇIKARAMAYANLARIN SESİ OLMAK İSTİYORUM’

Turaneri, kendisine tekrar alkolmetreye üflemesine müsaade etmeyen Jandarma timleri Özgür V. ve Efendi E.’yi Başbakanlık BİMER’e şikayet ederken bu 2 personel hakkında da hem maddi hem de manevi dava açacağını kaydetti. Erhan Turaneri, hukuki mücadelesinin önemine değinirken “Bu tür haksızlıklara maruz kalan; ama çeşitli sebeplerle sesini çıkartamayan birçok insan vardır eminim. Ben, haksızlığa karşı onların da sesi olmak istiyorum” diye konuştu. 

 

1-032.jpg42866348-0cfc-e211-90bd-14feb5cc13c9.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar