26 Nisan 2019
  • Bolu8°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara9°C

İŞTE MUDURNU’NUN YENİ SİMGESİ

UNESCO geçici listesi ve Citta Slow adaylığı (Sakin Şehirler) gibi dünya çapında listelere girerek turizm alanında kendini kanıtlayan Mudurnu’ya logo ve slogan belirlemek için başlatılan Mudurnu Şehir Markası Yarışması sonuçlandı.

İşte Mudurnu’nun yeni simgesi

10 Ağustos 2015 Pazartesi 13:15

4 aşamalı elemelerle Mudurnu’yu temsil edecek logo belirlenirken hiçbir slogan beğenilmedi. Slogan, Eylül ayına bırakıldı.

Haber: Beyhan Bayrak

Mudurnu’nun kültürel miras değerlerini ve kendine özgü kimliğini ortaya çıkartmak, korumak ve alanın kültürel sürdürülebilirliğini sağlamayı hedefleyen, Mudurnu’daki ilgili tüm kişi ve kuruluşlarla işbirliği içinde hareket etmek ilkesine dayanan ‘Mudurnu Kültürel Miras Alanı Yönetimi Planı’

çalışmaları kapsamında öncelikli projelerden biri olarak belirlenerek, ilçenin görünürlüğünü artırmak ve markalaşmasına öncülük etmek amacıyla düzenlenen Mudurnu Şehir Markası Yarışması sonuçlandı.

JÜRİ 10 KİŞİDEN OLUŞTU

12 Haziran 2015 tarihinde ilana çıkılan Mudurnu Şehir Markası Yarışması Seçici Kurul jüri çalışması için geçtiğimiz hafta Salı günü saat 10:00’da, 8 üyenin ve 2 raportörün katılımı ile başlayan toplantıda Jüri Başkanı olarak Mimar Semih Dimicioğlu seçildi.

Mudurnu Kaymakamlığı Toplantı Salonunda yapılan Seçici Kurulu jüri değerlendirmesinde, alanında uzman kişilerden oluşan jüri üyelerince, yarışmaya yurtiçi ve yurtdışından katılan 54 eser değerlendirmeye alındı.

Başvuru şartları sağlandıktan sonra ilk aşama olan Seçici Kurul jüri değerlendirmesinde, teknik olarak yetkinlik ve Mudurnu’nun değerlerini yansıtma en önemli değerlendirme ölçütleri olarak görüldü.

Mudurnu’nun değerleri olan doğa, tarihi doku, tavukçuluk, iğne oyası, kentin köprü işlevi (Mudurnu deresi ve kervan yolları bağlamında), Ahilik gibi öğelerin eserlerde nasıl yorumlandığı dikkate alındı.

4 AŞAMADA 20’NİN ÜZERİNDE ESER DEĞERLENDİRİLDİ

Yarışmada, değerlendirme metodu olarak, 2 aşama ve finalden oluşan bir eleme sistemi kullanılmasına karar verildi. Yapılan öneri ile oylamaların açık yapılması ve çoğunluk oyu alamayan eserlerin elenmesi yöntemi kabul edildi.

1. aşama 3 tur olarak yapıldı. 1. aşamanın 1. turunda 15 eser elenirken, 6 eser için 2. aşamaya geçildi. 1. aşamanın 2. turunda 8 eser elendi. 4 eser, 2. aşamaya geçti. 1. aşamanın 3. turunda 18 eser elenirken, 3 eser 2. aşamaya geçti. 2. aşamada 13 eser toplu olarak değerlendirildi ve 8 eser elenerek 5 eser son tura bırakıldı. Son tur olan final aşamasında, 5 eser için de yapılan değerlendirmeler sonucu 931821 rumuzlu eser birinci olarak seçildi. Seçilen eser ve finale kalan 4 eser Danışma Kurulu’na sunuldu ve Danışma Kurulu oy birliği ile seçilen çalışmayı birinci kabul etti.

SLOGAN EYLÜL AYINA BIRAKILDI

Seçici Kurulun kararı ile Mudurnu logosu ve eşlik eden grafik standartlar seçilmesine rağmen, sloganlar arasından yapılan değerlendirmede ödüle layık slogan bulunamadığından jüri bu yarışmada slogan seçilmemesine karar verdi. Slogan belirlenmesi için internet üzerinden yeni bir çağrı yapılarak yarışmaya yeni bir etap eklenmesi, bu etap tamamlanınca seçilmiş olan logo, grafik

standartlar ve seçilecek sloganın birlikte ödüllendirilmesi ve ödül töreni ile yarışmaya katılan çalışmaların sergilenmesi işinin, 19-20 Eylül 2015 tarihinde ilçede düzenlenecek olan Avrupa Kültürel Miras Günleri Etkinlikleri kapsamında yapılması kararlaştırıldı. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar