21 Temmuz 2019
  • Bolu21°C
  • İstanbul28°C
  • Ankara26°C

ARTIK KANSER OLMAYACAKLAR

Dörtdivan ilçesinde hizmete giren su arıtma tesisi ile ilçe içme suyunda bulunan yüksek miktardaki siyanür maddesi arıtılmaya başlandı. İlçe halkı artık siyanürsüz arıtılmış temiz su içecek.

Artık kanser olmayacaklar

10 Ağustos 2015 Pazartesi 19:00

 

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

Haber: Adem GÜLER

Foto: Cem BAYRAM

Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan içme suları için kabul edilebilir siyanür seviyesinin yüzde 500 oranında fazla siyanür içeren Dörtdivan İlçe merkezi İçme Sularında artık izin verilen miktardan çok daha az hatta sıfıra yakın ağır madde bulunduğu bildirildi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Dörtdivan Belediye Başkanı Hasan Uzunoğlu, “Ben doğma büyüme Dörtdivan’da yaşayan biriyim. Bildik bileli ilçemizde kanser hastası sayısı yüksektir. İlçede her ailede kanserden yaşamını yitirmiş hemşerilerimiz vardır. Hatta benim ailemde de böyle akrabalarım mevcut. İşte ilçemizin altında ezildiği kanser hastalığını en aza indirmek için ilk işimiz ilçe halkına içirdiğimiz suların arıtılması konusunu halletmek oldu. Dörtdivan halkı yüzde yüz arıtılmış su içen bir yerleşim merkezi haline geldi. Yurt genelinde bu kadar küçük nüfusa sahip olup da su arıtıma tesisi kurmuş ilçe yoktur. Bolu genelinde de sadece Merkez belediyesi olan Bolu Belediyesinin ve bizim belediyemizin arıtma tesisi vardır. Dünya Sağlık Örgütünün kabul ettiği yabancı madde oranının bile altında hatta sıfıra yakın oranda arıttığımız içme suyumuz nedeniyle artık insanlarımız kanser illetine daha az yakalanacak. Bu hastalığa artık içme sularımız vesile olmayacak. İlçemize ve bölgemize hayırlı olur inşallah” dedi.

Dörtdivan Belediyesi Su Arıtma Tesisi sorumlusu Cihan Özer, “dünya standartlarında teknoloji ile yapılan arıtma tesisimiz suyumuzdaki tüm zararlı maddeleri ve bakterileri ortadan kaldırarak çok kaliteli bir su haline getiriyor. Gururla söylemeliyim ki hemşerilerimiz bölgemizin en kaliteli suyunu tüketiyor. Bizde bu su kalitesinin korunması için 24 saat çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

İlçe çevresinde bulunan doğal su kaynaklarının azlığı nedeniyle ilçe suyunun yer artı kuyularından sağlanması ağır metaller bakımından yoğun olan kuyu suyunu kullanımını mecbur kılıyordu. Saatte 36 ton su arıtma kapasitesi bulunan tesis 24 saat hizmet veriyor. Her gün numune alınan tesis İstanbul Hıfzıssıhha enstitüsü tarafından da sürekli olarak kontrol altında tutuluyor. Yılbaşından buyana ilçede çeşmeden akan tüm sular arıtmadan geçirilerek ilçe halkının kullanımına sunuluyor. Tesis ve 10 kilo metre iletim hattı İller Bankası kredisi ile 4 Milyon liraya yapıldı. Yapımı bir yıl süren arıtma tesisinin kesin kabulü önümüzdeki ay gerçekleşecek.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar