26 Haziran 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara17°C

MİLYONLARIN BEKLEDİĞİ HABER

Ortalama 2 milyon 300 bin memur ile 2 milyonu bulan memur emeklisinin gözü kulağı bugün ikincisi yapılacak toplu sözleşme görüşmelerine kitlenmiş durumda.

Milyonların beklediği haber

11 Ağustos 2015 Salı 18:13

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığındaki ilk toplantıda kamu işveren heyeti memur konfederasyonlarının taleplerini dinledi.  Yarın yapılacak ikinci toplantıda zam oranı ile hizmet kollarının taleplerine yönelik önerisini sunacak.

 

Memur­Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul ilk toplantının ardından, geçen hafta içi hizmet kollarına özgü taleplerinin görüşüldüğü toplantıların düzenlendiğini dile getirdi.

 

 

ZAM TALEPLERİ GÖRÜŞÜLECEK

 

Görüşmelerde yetkili konfederasyon Memur­Sen'in talepleri, yüzdelik zam, taban aylığa zam, refah payı ve enflasyon farkı masaya yatırılacak..

 

Memur­Sen, görüşmelerde memur maaşlarına 2016'nın ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 8'er olmak üzere toplam yüzde 16, 2017'nin ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 7'şer olmak üzere toplam yüzde 14 zam teklifini sunacak.

 

Türkiye Kamu­Sen ise 2014 ve 2015 yıllarını kapsayan toplu sözleşme nedeniyle memurların 2 bin lira kayıp yaşadığını belirterek, bu zararın karşılanması için telafi zammı talep edecek.

 

Gelecek yıl toplam maaş artış talebi, telafi zammı, büyüme ve refah payı dahil yüzde 22 ve taban aylığa seyyanen net 100 lira olan Türkiye Kamu­Sen, 2017'de ise toplam yüzde 20 ve taban aylığa seyyanen net 150 lira zam isteyecek.

 

Diğer konfederasyonlardan farklı olarak KESK, toplu sözleşme görüşmelerinin eylül ya da ekime ertelenmesi talebinde bulunuyor. bugün bir memurun en düşük, maaş artı ek ödeme olarak toplam 2 bin 323 lira aldığına dikkati çeken KESK temsilcileri, bu rakamın yüzde 25'lik artışa denk gelen 2 bin 900 liraya yükseltilmesini istiyor.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar