22 Ağustos 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara16°C

DAMGALAMAYIN, DESTEK OLUN

Toplum Ruh Sağlığı Gönüllüleri Dayanışma Derneği, ilk basın toplantısını gerçekleştirdi.

Damgalamayın, destek olun

12 Ağustos 2015 Çarşamba 13:26

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

Dernek Başkanı Dr. Hülya Ensari, amaçlarını ve hedefledikleri faaliyetleri anlatırken, ruh sağlığı tedavisi görev bireylerin damgalanmasıyla da mücadele ettiklerini söyledi. 

Haber: Özge ELÇİ

Mayıs ayında kurulan Toplum Ruh Sağlığı Gönüllüleri Dayanışma Derneğin Başkanlığını, İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Hülya Ensari yapıyor.  Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde yapılan derneğin tanıtım toplantısına Dernek Başkanı Hülya Ensari, Başkan Yardımcısı Mine Selem ve diğer yöneticiler katıldı.

DR. ENSARİ DERNEĞİN AMAÇLARINI ANLATTI

Dr. Ensari, toplantıda derneklerini ve amaçlarını anlatarak “Dernek, Toplum temelli ruh sağlığı hizmetlerinin yaygınlaştırılması sürecinde, ruhsal özürlülükle sonuçlanan ağır ruhsal hastalıklar başta olmak üzere ruh sağlığı konusunda toplumu bilinçlendirici, eğitici faaliyetlerde bulunmak, Toplum ruh sağlığı merkezleri hizmetlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmak, toplum ruh sağlığı merkezinden hizmet alan üyelerin ihtiyaçları doğrultusunda tıbbi- sosyal rehabilitasyon süreçlerine, barınma, iş istihdamı vb. konularda destek olarak ağır ruhsal hastalığı olan bireylerin güçlendirilerek; topluma yeniden kazandırılmalarına yardımcı olmak amacıyla sivil toplum faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek amacı ile kurulmuştur” ifadelerini kullandı.

Dernek Başkanı Dr. Hülya Ensari, bu amacı gerçekleştirmek İçin dernekçe sürdürülecek çalışma konuları ve biçimleri ile yapamayı hedefledikleri faaliyetlerden de bahsederek şunları söyledi;

MESLEK EDİNMELERİ VE İSTİHDAMA KATILMALARI HEDEFLENİYOR

“Ağır Ruhsal hastalığı olan bireylerin ve yakınlarının birbirini tanıyarak, bir araya gelmelerini sağlamak. Ruhsal hastalıklar konusunda hastalığı olan bireyler ve ailesine yönelik eğitim, danışmanlık ve destek hizmeti vermek. Ruhsal hastalıklar konusunda öncelikle toplumu aydınlatmak amacıyla panel, seminer, söyleşi, konferans vb. etkinlikler düzenlemek, aynı amaçla düzenlenen faaliyetlere yardımcı olmak. Ağır ruhsal hastalığı bulunan bireylerin tedavi ve rehabilitasyon çalışmalarına destek olmak; malzeme ve maddi kaynak sağlamak. Ağır ruhsal hastalığı bulunan bireylerin tedavilerinin düzenli takibi, psikososyal müdahalelerle rehabilitasyonlarının sağlanarak toplumla bütünleşmeleri sürecinin tüm aşamasında kendilerine ve ailelerine yardımcı ve destek olmak.

Ağır ruhsal hastalığı olan bireylerin yetenekleri doğrultusunda becerilerini geliştirmek amacıyla verilen rehabilitasyon çalışmaları kapsamında İş-Uğraşı aktiviteleri olarak resim, folklör, müzik, spor, bilgisayar, yabancı dil, fotoğraf, yazı çalışmaları, el sanatları vb. faaliyetler ile meslek edinmeye yönelik kursların açılması için olanak sağlamak ve yürütmek, gerekli malzeme ve maddi kaynağı sağlamak.

ÜRETTİKLERİ ÜRÜNLER SERGİLENECEK

Ağır ruhsal hastalıkların Rehabilitasyon sürecinde resim, el sanatları, müzik, spor, seramik, bilgisayar, fotoğrafçılık, trikotaj, yazı çalışmaları vb alanlarında çalışacak gönüllüleri, öğretmenleri, usta öğreticileri bulmak ve çalışmalarına destek olmak. Rehabilitasyon sürecini tamamlamış iyilik dönemindeki ağır ruhsal hastalığı olan bireylerin çalışmalarına ve iş edinmelerine olanak sağlayacak olan işyeri atölyeleri, korumalı işyerleri açmak, işletmek ve elde edilen gelirden faydalandırmak. Ağır ruhsal hastalığı olan bireylerin durumlarına uygun iş yerlerinde istihdamlarını sağlamak için ilgili işyeri, kurum ve kuruluşlarla iletişime geçerek; işverenleri bu konuda bilgilendirerek; işe yerleştirmede yardımcı olmak.

Rehabilitasyon sürecinden faydalanan bireylerin görev alacakları işletmeler örneğin kafeteryalar vb. açmak, işletmek, elde edilen kazançtan  faydalanmalarını sağlamak. Ağır ruhsal hastalığı bulunan bireylerin rehabilitasyon çalışmaları sonucu ürettikleri ürünlerin sergilenmesine ve satışına yönelik organizasyonların düzenlenmesinde gerekli maddi desteği sağlamak.”

Dr. Ensari, bu konuda yapılacak bağışlara da açık olduklarını söyledi. Bir amaçlarının da toplumda ruh sağlığı bilincin oluşturulması olduğunu ifade eden Ensari, ruh sağlığı tedavisi gören vatandaşların çirkin ifadelerle damgalanmalarına karşı mücadele ettiklerinin altını çizdi.

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.