22 Ağustos 2019
  • Bolu18°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara18°C

BU AMBULANS KİMLE YARIŞIYOR?

İlimiz ve çeşitli ilçelerimizden gelen ve görevine daha yeni başlayan ATT’ler hem zamanla yarışıyor hem de zorlu şartlarda tam performans vermek için eğitiliyor.

Bu ambulans kimle yarışıyor?

12 Ağustos 2015 Çarşamba 18:53

İlimizde 112 sağlık hizmetlerinde görev yapan ATT’lere (Acil Tıp Teknisyeni) her ay düzenli olarak ASTE adı verilen eğitim veriliyor. Çeşitli ilçelerimizden gelen ve görevine daha yeni başlayan ATT’ler hem zamanla yarışıyor hem de zorlu şartlarda tam performans vermek için eğitiliyor.

Her ay düzenlenmekte olan ASTE kursları yaklaşık 4 gün sürüyor.  15 kişilik gruplar halinde eğitime alınan kursiyerlerde bir dikkat çeken nokta da bayanların çoğunlukta olması. Ambulans sürmenin inceliklerini teorik olarak öğrenen ATT’ler İl Sağlık Müdürlüğü eğitim salonunda hummalı bir çalışmanın sonrasındaki 2 gün işi Karaçayır’daki eski panayır alanında pratiğe döküyor. 8 etaptan oluşan hızlı ve yavaş parkurlarda özenle çalışan kursiyerler 4. Günün sonunda 5 etaptan oluşan zorlu sınavlarını geçmek için kıyasıya yarışıyor. Ancak 85 ve üzeri notlarla başarılı sürücü sertifikası alabilen ve ambulans şoförlüğüne hak kazanan kursiyer ATT’ler 5 etaplık sınav parkurunu da yaklaşık 3 dakika bitirmek zorunda. Sürüş sınavından geçen kursiyerler ayrıca aynı gün yazılı sınavda da başarılı olurlarsa ambulans sürücülüğüne hak kazanıyor.

İlimizde paramedik olarak görev yapan eğitim koordinatörü Kemal Sertoğlu, “Ambulans süren ve ihtiyaç halinde ambulans kullanma gereksinimi olan ATT’lerimize performanslarını yükseltmek ve bu performanslarını belgelemek için Ferhat Samet Ünal, Seher Aydın hocalarımız beraberliğinde bu eğitimleri veriyoruz. Amacımız ambulans süren arkadaşlarımızın zor koşullarda atik ve hızlı bir şekilde olaylara nasıl yaklaşacağı konusunda onlara bilgi vermek. Sürüş yaparken tam olarak işe kendini adapte etmelerini sağlamak. Parkurlarımızda arkadaşlarımızın eksiklerini görüyoruz ve üzerine düşüyoruz. Gruplarımız 15 kişi. Böylelikle onların üzerine daha fazla düzebiliyoruz. Her ay bu kursları düzenleyerek, hem arkadaşlarımızı sürüşe ve işlerine motive ediyor hem de halkımıza daha iyi hizmet sunmalarını amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

Daha bir buçuk ay önce ATT olarak işe başladığını söyleyen kursiyer Emrah Çaylı “Daha önceden de araba kullanmayı bilmeme rağmen geçirdiğimiz bu 4 gün içinde çok şey öğrendim. Sürüşün teknik olarak derinine indik. Daha ayrıntılı bir şekilde kullanmayı öğrendik. Ayrıca sürüşte dikkatli olmayı ve hızın bizim işimizde iyi bir seçenek olmadığını gördük. Ben Mengen’den geldim. Çevre ilçelerden gelen arkadaşlarla kaynaşıp deneyimlerimizi paylaştık. Bize bu olanağı sağlayan hocalarımıza ve arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar