19 Eylül 2019
  • Bolu25°C
  • İstanbul24°C
  • Ankara31°C

‘TOPLU SÖZLEŞMELER GÖSTERMELİK’

DİSK-Emekli-Sen Bolu Şube Başkanı Lütfiye Özkan, 5 milyon kişiyi ilgilendiren ve 3 Ağustos’ta başlayan toplu sözleşmelerde hükümetin tutumunu eleştirerek görüşmelerin samimiyetten uzak ve göstermelik olduğunu söyledi.

‘Toplu sözleşmeler göstermelik’

13 Ağustos 2015 Perşembe 14:40

Haber: Beyhan Bayrak

Özkan, AKP’nin tek başına iktidarmış gibi görüşme yaptığını söyleyerek “3 milyona yakın Kamu Çalışanının yanı sıra, içinde sendikamız üyeleri de bulunan 2 milyon dolayındaki emekli ile emekli dul yetime 2016, 2017 yılları için sağlanacak mali, sosyal, özlük ve demokratik hakların belirleneceği Toplu Sözleşme görüşmelerini istifa etmiş yetkisiz hükümetin yürütüyor olması, meşruiyet yönünden tartışmalı olsa da, yasayı kendi eliyle büyüttüğü ve tek yetkili sendika olmasını sağladığı, yandaş sendikayla sözleşme yapmak üzerine oturtmuş olan AKP, yeni hükümetin kurulmasını beklemeden, yandaş sendikayla Toplu Sözleşme yapmak için çaba sarf etmektedir.

‘YANDAŞ SENDİKAYLA MASAYA OTURDULAR’

7 Haziran seçimlerinde, tek başına iktidar olma çoğunluğunu kaybettiği için muhalefet partileriyle koalisyon kurma görüşmeleri devam eden, AKP’nin Toplu Sözleşme yapmaya çalışması, koalisyon kurmakta samimi olmadığını, görüşmeleri göstermelik yaptığını ve nezaket kurallarını bilmediğini göstermektedir. Zira iki yıl için yapılacak olan Toplu Sözleşme, yeni hükümetin, kendi ekonomik ve sosyal politikalarına uygun Toplu sözleşme yapmasının önünün kesilmesi demektir” dedi.

‘EMEKLİLERİN HİÇBİR SORUNU GÖRÜŞÜLMÜYOR’

Masada gerçekçi sorunların görüşülmediğini belirten Özkan, “Bunun yanı sıra, ILO sözleşmeleri başta olmak üzere uluslararası hukuk ve AİHM kararlarına aykırı içeriği ile özgür toplu sözleşme hakkı önünde engel teşkil eden ve emeklilerin temsilini sağlamayan, 4688 sayılı yasa gereği kamu Çalışanları sendikaları ile yapılan Toplu Sözleşmeyle, emeklilerin haklarının düzenlenmesi yetki yönünden sakattır. Çünkü belirlenen yüzdelik zam oranları dışında emeklilerin mali, sosyal ve demokratik hiçbir sorunu ve talebi masada konuşulmamaktadır. Dolayısıyla çalışanların sendikalarıyla yapılan sözleşmeden bağımsız, emeklilerin kendi sendikaları tarafından temsil edildikleri, uluslararası standartlara ve sözleşmelere uygun, gerçek bir TİS masasının kurulması için gerekli düzenlemeler derhal yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.