27 Mayıs 2019
  • Bolu8°C
  • İstanbul15°C
  • Ankara10°C

35 YIL SONRA ESERİNİN ÖNÜNDE POZ VERDİ

Belediye Meydanı’nda bulunan Köroğlu heykelinin heykeltraşı Ferit Özşen, Bolu’ya gelerek Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ı ziyaret etti. Özşen, 35 yıl önce yaptığı esrin önünde hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi.

35 yıl sonra eserinin önünde poz verdi

14 Ağustos 2015 Cuma 10:37

Haber Merkezi

1980 yılında yapılan bir yarışmada Belediye meydanında bulunan Köroğlu Heykeli ile katılan ve birinci olan Özşen “ O dönemde asistandım. Hocalarım yaptığım Köroğlu heykelinden çok etkilendiler.Yıllar sonra tekrar geldiğimde çok duygulandım. O eski günlere gittim” dedi.

Belediye meydanındaki Köroğlu heykeli o dönemin Belediye Başkanı  Muzaffer Işın zamanında yapıldı. Ülkemizde ve dünyada Köroğlu’nu simgeleştirmeye başladı.  Özşen yaşadığı bir anıyı da şöyle anlattı; “ Heykeli yaparken biri geldi yanıma, sen Köroğlu’nu gördün mü, diye sordu.  Ben de görmedim; ama bundan sonra Köroğlu bu olacak dedim.”

HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKTİRDİLER

Başkan Yılmaz, Özşen’in ziyaretinden çok memnun olduğunu söyleyerek “Ferit Bey ülkemizdeki en değerli heykeltıraş sanatçılarından. Bolu Belediye meydanına Köroğlu heykelini 1980 yılında, o dönemin Belediye Başkanı Muzaffer Işın zamanında yapmış ve Köroğlu’nu görselleştirmiştir. Ben kendisini tanımaktan çok mutluyum.  Köroğlu artık bir heykelin ötesinde Türk Dünyası ile kucaklaşmada bir köprü vazifesi görüyor. Köroğlu festivallerine başladık. Köroğlu Türk Dünyasının ortak kahramandır.  Bu ortak kahraman iyi anlaşılamamış ve anlatılamamış. Biz hem Köroğlu’nu iyi algılamak, anlatmak, algılatmak ve Türk Dünyasında bir köprü oluşturmak istiyoruz. Köroğlu ile ilgili esas vurgulamak istediğim şu. Robin Hood batının kahramanı, sömürünün kahramanı.  O da zenginden almış fakire vermiş. Ama bizim Köroğlu’nun bir farklı yanı var o da elinde sazı dilinde sözü var. Böyle bir kahraman dünyada yok. İnsani vasıflara haiz bir kahraman.  İnsani duygularının da işlenmesi anlatılması lazım” dedi. Ardından Başkan Yılmaz ve Ferit Özşen Köroğlu Heykeli önünde hatıra fotoğrafı çektirdiler.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar