20 Temmuz 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara16°C

VALİ’YE SUÇ DUYURUSU

Türk Eğitim Sen Bolu Şubesi adına Başkan Hüsnü Yaman, Vali Aydın Baruş ve İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu hakkında, “Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 2014/1151 Y.D. İtiraz nolu ve 18.02.2015 tarihli kararının uygulanmaması” suçlamalarıyla

Vali’ye suç duyurusu

14 Ağustos 2015 Cuma 17:39

Haber: Beyhan Bayrak

Türk Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Yaman,  hükümet yetkililerinin hukuksuz kararlarda rekor kırdıklarını söyleyerek “Bu iktidar döneminde en sık ziyaret ettiğimiz yerler Adliyeler ve en çok yaptığımız iş de suç duyuruları oldu. Kanun-kural tanımayan ve mahkeme kararlarını bile takmayan Hükümet yetkilileri, her yeni gün hukuksuzlukta yeni rekorlar kırıyorlar” dedi.

‘VALİLİKLER SENDİKAMIZ TARAFINDNA UYARILMIŞTI’

Son olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesine İlişkin Yönetmeliğin bazı maddelerinin iptali istemiyle açılan davada; Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu 2014/1151 Y.D. itiraz nolu ve 18.02.2015 tarihli kararı ile eksik düzenleme yönünden itirazın kabulüne karar verildiğini hatırlatan Yaman, “Lakin yargı kararlarının davalı idareye tebliğ edildiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde uygulanma zorunluluğu olmasına rağmen ve hukuka aykırılığı yargı kararlarıyla da sabit olan görevden alma işlemlerinin iptali ile mağdur edilen tüm eğitim kurumu müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarının haklarının iade edilmeleri hususunda Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi tarafından tüm Valilikler uyarılmasına rağmen herhangi bir işlem yapılmamıştır. Bu durum hukuken ayrı bir suç teşkil etmektedir. Zira mahkeme kararları hiçbir surette değiştiremez ve bunların yerine getirilmesi geciktirilemez” ifadelerini kullandı.

‘GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA’

İdari yargı kararlarının gereği gibi uygulanmamasının, TCK 257 uyarınca “Görevi kötüye kullanma” kısmına girdiğini belirten Hüsnü Yaman, “Bu minvalde Bolu Valisi ile İl Milli Eğitim Müdürü hakkında suç duyurusu yaptık. İdari mahkeme kararlarını kasten yerine getirmeyen kamu görevlileri, bu durumdan kişisel olarak sorumludurlar. Yargı kararlarını uygulamamak kişisel kusur sayıldığından tazminat davası adli yargı mercilerinde açılacak ve haksız fiil kuralları esas alınacaktır” diye konuştu.

‘EĞİTİMDE YENİ SORUNLAR ORTAYA ÇIKAR’

Yaman, son olarak eğitimle ilgili eleştirilerde bulunarak “Bolu’da eğitim yerlerde sürünürken ve bizzat Bakanlığın yanlış uygulamalarıyla eğitimcilerin motivasyonu çökertilirken mülki amirlere düşen barışı ve huzuru tesis etmek olmalıydı. Onların da Hükümet’in ve MEB’in yanlış uygulamalarına çanak tutması yarınlarda bu ilde eğitimde yeni sorunların doğmasına da sebebiyet verecektir” açıklamasını yaptı. 

ekran-alintisi-001.jpgibrahim-cavusoglu.gif

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar