15 Temmuz 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara20°C

İNEKLER GÖL SULARINDA SERİNLİYOR

İlimizde artan yaz sıcaklarından bunalan inek sürüleri göl sularında serinliyor. Abant’ta büyükbaş hayvanlar Abant gölüne girerek banyo keyfi yapıyor.

İnekler Göl Sularında Serinliyor

17 Ağustos 2015 Pazartesi 07:28

 

 

 

Abant Gölü kıyılarına getirilen inek sürüleri,  gölde hem banyo keyfi yapıyor, hem de sazlıklarla besleniyor. İnek sürülerinin uzun süre çıkmak istemedikleri gözleniyor. Büyükbaş hayvan sürülerinin sıcaklıkların artması nedeniyle göl çevresindeki otlaklardan kaçarak günün en sıcak  saatlerinde göle girerek sıcak havaya meydan oluyor. Renkli görüntülerde sahne olan ineklerin göl keyfi Abant’ta gelen ziyaretçilerinde ilgi odağı oluyor. İnekle selfi fotoğrafı çekinmek isteyen ve göl içinde fotoğraflarını çeken ziyaretçiler hemen bu fotoğrafları sosyal paylaşım sitesinde paylaşıyor.  

Aşırı sıcaklardan etkilenen hayvanlarda süt veriminin son günlerde en düşük seviyesinde seyrettiğini söyleyen sürü sahipleri  "Son günlerde mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklar hayvancılığı olumsuz etkiliyor. Bilhassa sağmal inekler yeterince beslenemediği için sütte büyük düşüş yaşanıyor. Zaten temmuz, ağustos aylarında sıcaklardan dolayı süt verimi düşüyordu. Ancak son günlerde havaların çok sıcak gitmesi ve aşırı nem hayvanların beslenmesini olumsuz etkiledi. Sıcaktan otlamıyorlar. Besiciler, hayvanlarını serinletmeye çalışılıyor. Hayvanlarımız sık sık göle ve dere içine girerek serinledikten sonra yayılabiliyor. Bu da süte yansıyor. İyi beslenemeyen ve strese giren hayvanlar süt veremiyor. Sıcaklara karşı öğle saatlerinde  gölge yerlere çekiyoruz. Ayrıca ahırların üzerine serinletici özelliği olan aparatlar yerleştiriyoruz. Ancak yine de kesin çare bulamıyoruz" dedi.

11242344_10205724120037022_1897562542888285092_n.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar