18 Şubat 2019
  • Bolu8°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara11°C

BU KÖY YOK OLACAK

2017 Yılı'nda su tutulmaya başlanacak olan Tekke Barajı Su Havzası dolmaya başlayınca Tekkedere Köyü Devran Mahallesi, Baraj Göleti'nin içerisinde kalacak. Yaklaşık 30 hanelik mahalle yok olacak.

Bu köy yok olacak

17 Ağustos 2015 Pazartesi 18:09

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

Haber: Özge ELÇİ

Foto&Video: Cem BAYRAM

Tamamlandığında bölgenin en büyük sulama barajı konumuna gelecek olan Tekke Barajı bölgeye getireceği refahın yanı sıra bazı köylüler için drama neden olacak. Üç Mahalleden oluşan Tekkedere köyünün en son mahallesi olan Devran Mahallesi arazisi ile birlikte tüm evleri ve unsurlarıyla sulara gömülecek. Köyde artık gençlerin yaşamadığına dikkat çeken Yunus Öztürk, “Ben seksen altı yaşındayım. Doğdum doğalı bu köyde yaşıyorum. Bu yaştan sonra yerini yurdunu terk etmek zoruma gidiyor. Ama yapılacak bir şey yok. Bu baraj tarım yapan köy halkı için hayati önem taşıyan bir olay. Arazimiz sulu tarıma geçecek. Biz doğru dürüst sulama yapamadığımız için hep ürünümüzün miktarı düşük olmuştu. Şimdi tarlalar daha bereketli olacak” diye konuştu.

Mahalle halkından diğer bir isim olan Selahattin Altınel ise, “seksen yıldır askerlik hariç hep bu topraklarda bulundum. Ekip biçip burada karnımı doyurdum. Çocuklarımı burada yetiştirdim ve burada gömülmek isterdim. Fakat olmadı Allah nasip etmedi. Yaşamımızın sonunda yerimizden yurdumuzdan olmakta varmış ama bu yapılanlar çok önemli bir iş için buna da katlanacağız. Bizim üzüntümüz olsa da bölgenin kazanacak olması tek tesellimiz” şeklinde konuştu.

Devran Mahallesinin 2017 yılı Ocak ayında boşaltılmaya başlanacağını belirten yetkililer 2017 ile 2018 yılları arasında baraj gövdesinde su tutma işleminin tamamlanacağını bildirdiler. Su tutma işlemi tamamlandığında köy yer yer 60 metre su altında kalmış olacak. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.