22 Şubat 2019
  • Bolu0°C
  • İstanbul4°C
  • Ankara-3°C

BEDELİ ÇOK YÜKSEK

Gerede ile Dörtdivan ilçelerinde tarım alanlarının verimli hale getirilmesi için uygulanan birbirine entegre iki proje olan Tekke Barajı ve toplulaştırma projesi uygulamasına devlet toplam 374 milyon lira kaynak ayırdı.

Bedeli çok yüksek

18 Ağustos 2015 Salı 17:45

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

Haber: Adem GÜLER

155 bin hektar alanda uygulanacak olan toplulaştırma ve bu alanlarda yapılacak sulama projesi uygulaması 2017 yılında tamamlanarak hizmete girmesi bekleniyor. Projenin en önemli bölümünü oluşturan Tekke Barajı inşaatı hızla devam ediyor. Bahsi geçen bölgede proje tamamlandığında ilimiz bölgenin ziraat merkezi haline gelecek.

TOPLULAŞTIRMA BU YIL

Bakanlar kurulu tarafından açıklanan yurt genelinde 17 bölgede yapılacak olan toplulaştırma çalışması kapsamında Gerede ve Dörtdivan’da bulunan toplam 155 bin hektar alanda da tarlalar birleştirilecek. Miras ve satış yolu ile bölünen ve küçük araziler haline dönüştüğü için düşük rekolteli üretimler yapılabilen kaliteli tarım arazileri devlet eli ile en az 10 dönümlük tarlalar haline getirilecek. İdeal olan 35 – 40 dönümlük araziler oluşturulmasına öncelik verilecek. Dörtdivan ilçemizde 76 bin hektar ve Gerede ilçemizde 79 bin hektar olmak üzere toplam 155 bin hektar alanda yapılacak toplulaştırma için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 274 Milyon lira istimlak bedeli kaynağı ayırdı. İki ilçenin adeta çehresini gerçekleştirecek olan proje dâhilinde büyük üretim çiftlikleri kurulması da öngörülüyor.

SORUN OLMAYACAK

Proje kapsamında yapımı bir yıldır devam eden ve ilimizin en büyük su havzası konumunda olması beklenen Tekke Barajı tünel inşaatında sona gelindi. Baraj imalatının ikinci kademesinde gövde inşası başlayacak. 90 metreye yakın gövde yüksekliği ile Batı Karadeniz Bölgesinin en yüksek barajı konumunda olması planlanan tekke barajı inşaatı hızla devam ediyor. Tekke Sulama Barajında tam doluluk durumunda 52 milyon metre küp su depolanabileceği belirtildi. 7,5 kilometre uzunluğa sahip olan göledin derinliği yer yer 75 metreyi bulması bekleniyor. Tekkedere köyünün bir mahallesinin suları altında kalacağını belirten yetkililer inşaatın ilk aşaması olan su tüneli bitmek üzere tünel inşaatının ardından hemen gövde inşaatına başlanacağı müjdesini verdiler. Bolu İl Özel İdaresi tarafından 2014 yılı temmuz ayında 100 Milyon lira bedel ile ihaleye çıkılan baraj inşaatının 2017 Temmuz ayında bitirilmesi planlanıyor. Baraj bitirildikten sonra Dörtdivan, Yeniçağa ve Gerede havzasında sulama yapılamayan alan kalmayacak. Tekke Barajı % 85 oranında zirai sulama amacı ile % 15 oranında da içme suyu temini için kullanılacak. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.