21 Nisan 2019
  • Bolu5°C
  • İstanbul11°C
  • Ankara9°C

BİRİLERİ BİZİ GÖZETLEYECEK

Trafik kazalarını azaltmak, şehrin asayişin sağlanmasına yardımcı olmak için hayata geçirilmesi planlanan TEDES’te (Trafik Elektronik Denetleme Sistemi) imzalar, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve firma yetkilisi Halil Gök tarafından atıldı.

Birileri bizi gözetleyecek

20 Ağustos 2015 Perşembe 15:59

Güvenlik ve asayiş için şehrin her noktasını izlemek amacıyla yaklaşık 50 mobesenin kurulacağı sistem için Beeldiye Başkanı Yılmaz, bir zamanlar televizyonların fenomen programı olan Biri Bizi Gözetliyor’dan (BBG) örnek verdi.

Haber: Özge ELÇİ

Özellikle Bolu Belediyesi’nin kasasından para çıkmadan yapılacak olan yaklaşık 10 milyon TL değerindeki TEDES projesi, sistemi kuracak olan firma tarafından hayata geçirilecek. Şirket ise daha sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’nün cezai işlemlerden kazanılan kaynağın Bolu Belediyesi’ne aktardığı yüzde 30’luk gelirinden 7 yıl boyunca yüzde 40 pay alacak.

YÜZDE 30’LUK GELİRDEN 7 YIL YÜZDE 40 PAY ALACAK

Proje ile ilgili olarak makamında gerçekleştirilen protokol imza töreninde konuşan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; “Bolu’da bir ilke daha imza atmak üzere burada toplandık. Şu an itibariyle alt yapısı tamamen fiber optik kabloyla çekilmiş olan ve Bolu’nun her yerinde kurulacak olan bir gözetim sisteminin anlaşmasını yapıyoruz. Biliyorsunuz geçmişte Emniyet Müdürlüğümüz belirli yerlere kameralar koyarak hem trafik ihlallerini hem de asayiş olaylarını tespit için bir çalışma başlattı. O dönemde bu projeye Bolu Belediyesi yine destek de vermişti. Ama şu an itibariyle ise şehrin çok önemli bir bölümünün tamamen gözlenebileceği bir duruma gelebileceğimiz bir anlaşmayı yapıyoruz. Bu anlaşma gereği Bolu’da bundan sonra trafik kazasından, asayiş olaylarının tamamına gerçekleşen her türlü olayı anında görmemiz mümkün olacaktır” dedi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN TALİMATIYLA HAYATA GEÇİYOR

Konuşmasının devamında yeni projenin Bolu’ya ve Bolu Belediyesi’ne hayırlı olmasını temenni eden Başkan Yılmaz; “Yanlış yere park konusunda Bolu olarak çok büyük sıkıntılar yaşadığımız da hepimiz bilmekteyiz. Artık yanlış yere park yapma diye kimseyi uyarmayacağız. Hatta yanlış yere park etsinler diye de bekleyeceğiz. Tabii teknolojiden büyük oranda istifade ediyoruz ve belki şehrin tamamında böyle bir sisteme giden ilk il de biz oluyoruz. İçişleri Bakanlığı’nın talimatları doğrultusunda onların da arzu ettiği teknolojik alt yapıyı oluşturmaya çalışıyoruz. Bu sistemdeki tüm verilerin toplanma noktası Emniyet Müdürlüğü olacaktır. Biz güvenli ve sağlıklı bir şehri oluşturmak için de elimizden gelen gayreti gösteriyor ve bu yönde de çalışıyoruz. Bu sistemin bizi en çok ilgilendiren kısmı yeni çıkan bir kanun sonrasında şehirdeki trafik cezalarının yüzde 70’inin devlete, yüzde 30’unun ise belediyelere aktarılacak olmasıdır. Biz belediyeye gelecek olan kısımla bu işi kuruyoruz, hiç para harcamadan bu işi kuruyoruz. Tabi sözleşme gereği 6 ay içerisinde bu işin bitmesi lazım; ama biz firma ile görüşmelerimiz sonucunda bu yılbaşına kadar sistemin biteceği sözünü aldık. Bolu’muz zaten güvenli bir kent; ama bu proje ile daha da güvenli bir hale gelecek inşallah” dedi.

YAKLAŞIK 50 MOBESE KURULACAK

Yeni proje dahilindeki sistemi Bolu’ya kuracak olan firma yetkilisi Halil Gök ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Bu projede asıl amaç, can ve mal güvenliğini korumaktır. Trafik kazalarını azaltmak, şehrin asayiş ve düzeninin sağlanmasına yardımcı olmaktır. Yaklaşık 50 mobese kurulacak. Bu proje şu anda 60 ülkede uygulanmakta ve bizde kurum olarak bu projeleri yurt içi ve yurt dışında uyguluyoruz. İnşallah bu proje başta Bolu’ya ve ülkemize hayırlı olur”

Konuşmaların ardından Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve firma yetkilisi Halik Gök tarafından karşılıklı protokoller imzalandı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar