18 Temmuz 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul21°C
  • Ankara17°C

ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERE BOLU VALİSİ AYDIN BARUŞ'DAN ZİYARET

Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Kayseri Medeniyetin Burçları Derneği tarafından Bolu Aladağlar'da düzenlenen "Uluslararası Öğrenciler Yaz Okulu" kapsamında 4. grup öğrencilerin programları başladı.

ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERE BOLU VALİSİ AYDIN BARUŞ'DAN ZİYARET

23 Ağustos 2015 Pazar 16:06

Haber Merkezi

4. grup öğrencilerin programlarının başlamasının ardından ilk ziyaretçileri Bolu Valisi Aydın Baruş oldu. Ziyarete Bolu Gençlik ve Spor İl Müdürü Şahin Ertem'de katıldı. Ziyaret sırasında Medeniyetin Burçları Derneği Başkanı ve Uluslararası Öğrenciler Yaz Okulu Koordinatörü Ali Dursun, yaz okulu kapsamında yürütülen faaliyetler ile ilgili bilgiler verdi. Açılışın ardından yapılan faaliyetler ve derslerle ilgili açıklamalarda bulundu. Derslerin kapsamı ve etkinlikler ile ilgili bilgiler verdi. Kaç grubun programını tamamlayarak Bolu'dan ayrıldığını ve geriye kaç grup öğrencinin kaldığı ile ilgili bilgileri Bolu Valisi Aydın Baruş'a iletti.

Bolu Valisi Aydın Baruş öğrencileri konferans salonunda ziyaret ederek öğrencilerle tek tek tanıştı. Hangi fakültelerde okuduklarını ve branşlarını öğrendi. Ardından da öğrencilere hitaben bir konuşma yaptı. Türkiye'deki idari sistemde valinin görevlerinin neler olduğu ile ilgili bilgiler verdi. Valinin görevlerinin kapsamına nelerin girdiği ile ilgili açıklamalarda bulundu. Vali Baruş konuşmasında şunları kaydetti:

"Bolu doğa harikası bir yerdir. Yüzde 65'i ormanlarla kaplıdır. Havası doğası çok güzeldir. İklimi de çok güzeldir. Sizin de burada bulunma vesileniz de çok güzel anlamlı. Burada Türkiye'nin değişik özellikleri hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Müslüman dünyası olarak dünya genelinde bir medeniyet anlayışına sahip olmamız gerekiyor. Dünyada hakkın ve adaletin temsilcisi Müslümanlar oldu. Bugün de dünya buna muhtaç. Her biriniz ülkelerinizde yönetiminde pay sahibi olacaksınız. Aynı zamanda buradaki kardeşlerinizi de unutmayacaksınız. Bu karşımızda gördüğümüz kardeşliği devam ettirmemiz gerekiyor. İnsan azmettiği zaman gelemeyeceği hiçbir makam yok. Ben de köyde okudum, babam çiftçilik yapıyordu. İmkanlarımız çok fazla değildi. Ama şu anda imkanlar çok fazla. Sizler için de çok fazla. Bu tür faaliyetlerle Türkiye'nin her tarafında kamplar düzenleniyor. Kardeşlik bağlarının pekişmesi için yapılıyor. Bu tür faaliyetlerin iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Bugün İslam dünyasının değişik yerlerinde farklı sıkıntılar var. Bu sıkıntıları aşmanın yolu birlik ve beraberlik oluşturabilmektir. Ülkelerin yönetiminde söz sahibi olabilirsek bunu başarabiliriz. Bu kardeşliğimizi devam ettiremez ve başkalarının tuzaklarına ve oyunlarına gelirsek herkes parçalanmış biçimde herkes kendi başının çaresine bakmak zorunda kalır."

Bolu Valisi daha sonra öğrencilerin sorularının olup olmadığını sorarak öğrencilere söz hakkı verdi. Öğrenciler de Bolu ile ilgili merak ettikleri bazı yerlerle ilgili bilgiler verdi. Abant Gölü, Gölcük Tabiat Parkı, Yedigöller ile ilgili bilgiler verdi. Yedigöllerin yolunun yapıldığını ve gelecek yıllarda öğrencilerin aileleri ile birlikte gelebileceklerini ifade etti. Yedigöllerin tabiat harikası bir durumunun bulunduğunu belirterek oraları da görmek gereken yerler olarak bilindiğini belirtti. Aladağ bölgesinin de çok önemli bir yer olduğunu ve yaylaların yoğunlukta bulunduğu bir bölge olduğunu belirterek hava yönünden de çok güzel bir imkanının olduğunu ifade etti. Vali Baruş, öğrencilerin uzun yıllar Türkiye'de kalacaklarına inandığını ve daha sonra da aileleri ile birlikte gelip gezeceklerine inandığını ve her zaman Bolu'da ağırlamaktan memnun olacaklarını ifade etti. İslam dünyasının her köşesinde zor durumda olan insanların barış içinde yaşamalarını arzu ettiklerini vurguladı.

Daha sonra Bolu Valisi Aydın Baruş'a, Medeniyetin Burçları Derneği tarafından çıkarılan yayınlardan hediye edildi. Vali Baruş öğrencilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra kamptan ayrıldı. 

img_0082.jpgimg_0066.jpgimg_0037.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.