25 Haziran 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul24°C
  • Ankara19°C

KÖROĞLU’NUN KÖYÜNE BÜYÜK İLGİ

‘Türk Tarihinde İz Bırakan Bolulular Çalıştayı’ için Bolu’ya gelen kalabalık heyet, Dörtdivan’ı ziyaret ettiler. Heyet, halk kahramanı Köroğlu’nun doğup, yaşadığı Sayık köyünü de gezdi.

Köroğlu’nun köyüne büyük ilgi

25 Ağustos 2015 Salı 11:18

 

 

Haber Merkezi

İptal edilen Marka Şehir Bolu ve Uluslararası Köroğlu Festivali için

Bolu’ya gelen Kırgızistan Halk Dansları Ekibi, Türk Tarihinde İz Bırakan Bolulular Çalıştayına katılan yurt içi ve yurt dışından gelen akademisyenler ve Köroğlu Park projesi için gelen heykeltıraş ve mimarlar, Dörtdivan Belediye Başkanı Hasan Uzunoğlu’nu ziyaret etti. Dörtdivan Belediyesi makam odasında gerçekleştirilen ziyarete kültürel değerler ve halk kahramanı Köroğlu hakkında istişarede bulundular.

‘AMAÇ KÖROĞLU’NU VE DEĞERLERİMİZİ GELECEK NESİLERE AKTARMAK’

Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Hasan Uzunoğlu, “Bolu’muzun kültürel değerlerine sahip çıktığımız gibi, Dörtdivan dağlarında at koşturan, Bolu Beyi’nin haksızlıklarına karşı direnen, sazıyla sözüyle farkını ortaya koyan Köroğlu’nu her yönüyle yaşatmak, gelecek nesillere aktarmayı hedefliyoruz. Bu amaçla son 5 yıldır Bolu Belediyesi’nin düzenlediği ve bu yıl Dörtdivan’ın da dahil edildiği Uluslararası Bolu Tarihi, Kültürü ve Köroğlu Sempozyumları ile tarihi ve kültürel çalışmalarda önemli yol kat edildiğine inanıyorum. Bu yıl da ‘Türk Tarihinde İz Bırakan Bolulular Çalıştayı’ ile Bolu’nun ve Dörtdivan’ın kültürel ve tarihi zenginliğine ilişkin çalışmalara katkı sağlayacaktır. Dörtdivanlı Hilmi, Ümmi Kemal, Akkadıoğlu, Davud-i Halveti, Geredeli İshak, Dertli, Mustafa Rumi Şabani, Şeyhülislam Mustafa Bolevi, Mehmet Konrapa, Bolulu Himmet, Abdurrahim Tırsi Bolu’nun yetiştirdiği tarihi, ilmi ve edebi şahsiyetlerdir. Bolu’da yaşayan önemli eserleriyle kültürel mirasımızı zenginleştiren büyüklerimizle ilgili yürütülen bilimsel çalışmalar için siz değerli bilim insanlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

KÖROĞLU’NUN EVİNİ GEZDİLER

Grup, ilçede ilk olarak Ankara Kültür Varlıklarınca restore edilen Dörtdivan Merkez camisini gezdiler. Restore edilen Merkez camisinde Müezzin Durmuş Ali Kabataş’tan Camii hakkında bilgiler aldılar.

Sonrasında, Halk Kahramanı Köroğlu’nun doğup, yaşadığı Sayık köyüne geçildi. Köroğlu’nun atını suladığı iddia edilen taş oluğu, topuzu ve simgesel olarak müze haline dönüştürülecek Köroğlu evini gezdiler ve hatıra fotoğrafı çektirdiler. Grup, sonrasında Belediye Kültür Merkezinde Yöresel ürünlerde oluşan akşam yemeğini yiyerek güzel anılarla Dörtdivan’dan ayrıldılar.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.