27 Mart 2019
  • Bolu2°C
  • İstanbul11°C
  • Ankara3°C

TAŞHAN ESNAFINDAN HERKESE ÖRNEK OLACAK SÖZLER

Bolu’da tarihi Taşhan esnaflarından Tekin Güleş, “Biz buradaki esnaflar olarak birbirimizin elindekini kıskanmayız. Birbirimizi geçmeye çalışmayız.

TAŞHAN ESNAFINDAN HERKESE ÖRNEK OLACAK SÖZLER

26 Ağustos 2015 Çarşamba 09:16


Sevinçte ve üzüntüde ortaklık yaşamak istiyoruz, rekabet ortamı değil” dedi. Büyük Camii Mahallesi’nde bulunan ve 1804 yılında inşa edilen Taşhan Bolu’nun simgesi haline gelen ve günde yüzlerce kişinin alışveriş için gittiği tarihi bir yapı. 30 odası bulunan ve esnafların hizmet ettiği Taşhan’da kitap satan Tekin Güleş, “Taşhan’da geçmiş zamana göre değişen bir şey yok. Mevsimsel olarak satışlarımız değişiyor. Yazın yerli ve yabancı turistler burayı canlandırıyor. Kışın ise her yerde olduğu gibi Taşhan da sessizliğe bürünüyor. Buradaki dükkan sahiplerinin çoğu emekli oldu. Belli bir hayat standardı olan insanlar. Gelirimizdeki azlık veya çokluk satıcının hırslıyla alakalı bir şey. Biz elimizdekilerin kıymetini bilen esnaflarız. Temel ihtiyaçları gözeterek yaşarsak huzurlu oluruz. Bu da toplum psikolojisini olumlu etkiler” diye konuştu.
Taşhan esnafının birbirlerine karşı tutumlarını dikkat çekici kelimelerle anlatan Tekin Güleş, “Buradan elde edilen kazançla bir aile geçindirilebilir. Toplumu oluşturan bireylerin hayat algıları tüm bunları yönlendiriyor. Meşhur bir söz vardır; ‘Bir vadi dolu altını olsa bir insanın bir ikincisini istermiş.’ Biz dünyada 80-90 yıl ömür sürüp gideceğiz. Hayata böyle bakıyoruz. Huzurumuzu ve mutluluğumuzu bozacak düşüncelerden kaçınıyoruz. Her yerde olan sıkıntılar gibi burada da olabilir ama önemli olan kendi huzurumuz için bu sorunları minimize ediyoruz. Aşırı istek bizleri hatalara yönlendirir. Biz buradaki esnaflar olarak birbirimizin elindekini kıskanmayız. Birbirimizi geçmeye çalışmayız. Sevinçte ve üzüntü de ortaklık yaşamak istiyoruz, rekabet ortamı değil. Taşhan’daki esnaflar olarak birer üzüm tanesi gibiyiz, hepimiz güneşten istifade ediyoruz. Kimimiz tatlıyız, kimimiz ekşi. Kendimizdeki ekşiliği güneşten daha çok yararlanarak tatlıya çevirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
Taşhan esnafının Osmanlı’dan kalma gelenekleri sürdürdüğüne dikkat çeken Güleş, şöyle konuştu;
“Taşhan’da Osmanlı’nın ilk dönemlerindeki alışkanlıklarını devam ettirmeye çalışıyoruz. Dükkanları açtığımızda siftah yapmayan esnaflarımıza kendi müşterilerimizi yönlendirmeye çalışıyoruz. Bizler paylaşımcı olmazsak bu toplum çekilmez olur. Taşhan’da çalışmanın ilmi bir doygunluğu var. Bir problemimiz olduğu yerde üstatların uzun uğraşlar verdiği bu muazzam eserlerden yararlanıyoruz. Benim bile Taşhan’a gelmek kendi tercihim değildi. Ben daha önce birçok alanda çalıştı. Demircilikten elektrikçiliğe varana kadar birçok iş yaptım. İş akışıma bağlı olarak kendimi burada buldum. Halimden hiçbir şikayetim yok. Bizler Taşhan esnafları olarak halimizden memnunuz.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar