19 Eylül 2019
  • Bolu25°C
  • İstanbul24°C
  • Ankara31°C

‘FELAKETİN SORUMLULARI BELLİ’

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz, Artvin’in Hopa ilçesidne 8 kişinin ölmüyüle sonuçlanna sel faleketine değinerek “Yaşanan doğal felaketin sorumluları bellidir” dedi.

‘Felaketin sorumluları belli’

26 Ağustos 2015 Çarşamba 11:24

Haber Merkezi

Korkmaz, yaşananların sorumlusu olarak AKP hükümetinde yapılan HES ve barajları gösterdi.

‘DOĞAL DENGE BOZULDU’

Korkmaz, “Karadeniz’de HES projeleriyle yatakları değiştirilen dereler, HES’lere daha fazla su taşıyabilmek için kurulan regülatörler dün yaşanan felaketin en önemli tetikleyicisi olmuştur. Bunlara ek olarak yapılaşmanın yanlış alanlara yapılması felaketin etkilerini artırmıştır. AKP iktidarı döneminde Karadeniz’in tamamını birbirine bağlayan sahil yolu inşaatının hızlanması ile birlikte Doğu Karadeniz’in tamamında, bütün bilimsel itirazlara rağmen sahil şeridi doldurularak doğal denge bozulmuş, doğa intikamını yaşanan toprak kaymaları ve sel felaketi ile almıştır” diye konuştu.

ASIL KAYIP DAHA FAZLA

Erkan Korkmaz, Hopa’da meydana gelen sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı ilk belirlemelere göre 8 olarak açıklansa da asıl can kaybının, suların çekilmesinin ardından ortaya çıkacağını belirtti.

Karadeniz’de yapılan ve çevrecilerin çok tepkisini çeken Yeşil Yol projesini de hatırlatan Korkmaz, “Yıllardır göz göre göre doğayı katleden, HES inşaatları, taş ve maden ocakları, son olarak Karadeniz yaylalarını yok edecek olan ‘Yeşil Yol’ projesi ile doğaya karşı resmen savaş açanlar, Hopa’da yaşanan felaketin tek sorumlusudur.

‘DAHA BÜYÜK FELAKETLERLE KARŞILAŞMAK KAÇINILMAZ’

13 yıldır ülkenin altını üstüne getiren, yağma ve talan politikalarında kendisinden önceki iktidarlara rahmet okutan AKP iktidarı, yaşanan felaketlerden ders almak bir yana, doğa katliamına hız vererek ‘Yeşil Yol’ gibi çalışmalarla yeni doğa felaketlerine kapı aralamaktadır. İnsan hayatına karşı oynanan bu kumardan derhal vazgeçilmedikçe, daha büyük doğal felaketler ile karşılaşmamız kaçınılmazdır.

YEŞİL YOL PROJESİNİ HATIRLATTI

Karadeniz’i yok etmek adına HES’e, baraj yapımına, maden ocakları inşaatına ve son olarak Yeşil Yol projesine karar veren, onay veren ve savunan herkes, yaşanan ölümlerin öncelikli sorumlusudur. Son 13 yıllık dönemde yaşanan tüm felaketlerde olduğu gibi, en büyük sorumluluk yağma ve talan siyasetinde ısrarcı olan AKP’ye aittir” ifadelerini kullandı.

Korkmaz, son olarak Hopa’daki sel felaketinde hayatını kaybedenleri anarken ailelerine de başsağlığı diledi.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.