17 Şubat 2019
  • Bolu6°C
  • İstanbul8°C
  • Ankara8°C

GELİŞİM PLANI MI, DOĞA KATLİAMI MI?

‘Bolu Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’ ilanıyla 51 bin 450 hektarın imara açılmasını ‘doğa katliamı’ olarak niteleyen çevreciler, kararın iptali için internet üzerinden birçok imza kampanyası başlattılar.

Gelişim planı mı, doğa katliamı mı?

26 Ağustos 2015 Çarşamba 18:44

Kampanyaya bir günde yüzlerce kişi imza vererek destek oldu.

Haber: Özge ELÇİ

Kartalkaya Kayak Merkezi'nden Karacasu Termal Turizm Merkezi'ne kadar yaklaşık 51 bin 450 hektarlık alanın 'Bolu Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi' olarak ilan edildiğine dair Bakanlar Kurulu Kararı, 22 Ağustos 2015 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı.

BOLU DIŞINDAN DA KAMPANYALAR BAŞLATILDI

Bolu Merkez-Dörtdivan-Kıbrıscık ve Seben sınırları içinde kalan ve Seben Taşlıyayla Gölü, Aladağ Göleti ve kamp alanlarını da kapsayan alanda çok çeşitli spor ve doğa turizmi yatırımlarına imkan sağlayacak olan kararı

yerel yetkililer ve iş dünyası büyük bir sevinçle karşılarken, yeşil alanların imara açılacak olması çevrecileri kızdırdı.

İLGİLİ BAKANLIKLAR, VALİLİK VE BELEDİYE’YE SESLERİNİ DUYURMAK İSTİYORLAR

Kararın iptali için çeşitli internet siteleri ve platformlarda imza kampanyaları düzenlendi. Bolu’da yaşayan çevreciler dışında diğer şehirlerden de kampanyalar düzenlenmesi dikkatlerden kaçmadı.

Kararın iptali için başlatılan imza kampanyalarında; Başbakanlık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bolu Valiliği, Bolu Belediye Başkanlığı’na iletilmek üzere şu ifadeler kullanıldı;

‘AĞAÇLANDIRMALAR YETERSİZ KALIYOR’

“Doğal güzellikleriyle ünlü Bolu’da aralarında orman arazilerinin de bulunduğu yaklaşık 51 bin hektarlık yeşil alan turizm gelişim bölgesi ilan edilerek turizm yatırımları için imara açıldı.

Yatırım için tahsis edilen ormanlık alan, ilimizin toplam ormanlarının binde beşini geçmiyor. Yapılacak yatırımlarda da ormana kalıcı zararlar verecek bir durum kesinlikle söz konusu olmayacak. Bu alanda yatırım yapacak turizmciler yaptıkları alanın üç katı kadar alanı ağaçlandıracaklar’ denilmesine rağmen daha önce başka bölgelerde yapılan çalışmalarda ağaçlandırma çalışmalarının yetersiz olduğunu, yapılan ağaçlandırmaların uzun yıllarda yetişen ormanlık alanların yerini tutmadığı görülmüştür.

KARARIN İPTALİ İÇİN YÜZLERCE İMZA ATILDI

22 Ağustos günü Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla Kartalkaya kayak merkezinden başlayarak Karacasu Termal Turizm Merkezi’ne kadar olan yaklaşık 51 bin hektarın üzerinde olan alanın ‘Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’ olarak ilan edilen alan için ayrıca teşvik uygulanacağı da karara bağlanmıştır.

Özellikle Taşlıyayla göletinin hayata geçmesiyle Bolu'nun merkeze uzak ilçelerinde yaz aylarında uygulanan Yaylacılık kültürüne büyük yaralar açılmıştır. Söz konusu alanı içerisine alan karar; zaten uygulaması zorlaşan yaylacılık kültürünü tamamen ortadan kaldıracaktır. Söz konusu Bakanlar Kurulu kararının bir an önce iptal edilmesini ve olası çevre tahribatının önüne geçilmesini talep ediyoruz.”

26 Ağustos Çarşamba günü başlatılan kampanyalara yüzlerce kişi imza atarak destek verdi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar