16 Haziran 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara23°C

BU SESE KULAK VERİN!

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz, ataması yapılmayan öğretmenlerle ilgili hem sayısal verileri hem de konunun sosyal boyutunu paylaşarak “Atanayaman öğretmenlerin sesine kulak verin!” dedi.

Bu sese kulak verin!

27 Ağustos 2015 Perşembe 11:22

Korkmaz, AKP iktidarı döneminde ortaya çıkan ataması yapılmayan öğretmenler sorununun, eğitimin öncelikli sorunlarından birisi haline geldiğini belirtti.

‘2003-2015 YILLARI ARASINDA GİDEREK ARTMIŞ’

Hükümetin bugüne kadar eğitim sisteminin ihtiyacı kadar öğretmen atamamasının, hali hazırda mevcut işsizler ordusunun yanı sıra, ikinci bir işsiz öğretmenler ordusu ile karşı karşıya kalmasına neden olduğunu savunan Korkmaz, “2003-2015 yılları arasında KPSS’ye giren ve ataması yapılan öğretmenlerin sayısı ve atanma oranına bakıldığında sorunun ne kadar ciddi olduğu görülmektedir” dedi.

‘KPSS’YE GİREN 100 ADAYDAN 16’SI ATANIYOR’

2003-2015 yılları arasında KPSS’ye giren ve ataması yapılan öğretmen sayısına bakıldığında, ‘ataması yapılmayan öğretmenler sorunu’nun daha iyi anlaşıldığını söyleyen Korkmaz, “Geçtiğimiz yıllar içinde her yıl KPSS sınavına girenlerin küçük bir kısmı atanırken, büyük bölümü ataması yapılmayan öğretmenler ordusunun daimi üyesi haline gelmiştir. 2003-2015 yılları arsında KPSS’ye giren her 100 öğretmenden ortalama 16’sının ataması yapılmış, geriye kalan 86 işsiz öğretmen ya tekrar sınava girmek ya da başka alanlarda çalışmak zorunda bırakılmıştır.

‘AÇIĞI KAPATMAK İÇİN HİÇBİR SOMUT PLAN YOK’

Nitelikli bir eğitimin gerçekleştirilebilmesi için öğretmenlerin yetiştirilme ve atanmaları sürecinin planlı şekilde işlemesi gerekmektedir. 300 bini aşkın ataması yapılmayan öğretmenin, mesleğini icra edilebilmek için KPSS barajını geçmeye çalışması utanç verici bir durumdur.

Mevcut işsiz öğretmen sayısına, yeni kurulan üniversitelerin eğitim fakültelerinden mezun olacak yeni öğretmenlerin de ekleneceği de dikkate alındığında ‘öğretmen yetiştirme politikaları’ ve ‘öğretmen açıklarının kapatılması’ konusunda hiçbir somut planlamanın olmadığı görülmektedir” ifadelerini kullandı.

Korkmaz, 2003’den 2015 yılına kadar KPS’ye giren ve atanamayan öğretmenlerin asyılarını da tablo olarak paylaştı.

tablo-004.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.