23 Nisan 2019
  • Bolu2°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara3°C

ADLİ YIL AÇILIŞINDA ADLİYE SİTEMİ

Adli Yıl açılış töreninde konuşan Bolu Barosu Başkanı Ferit Atalay, en önemli sorunlarının Adliye binası olduğunu söyleyerek “Siyasi iradede karar mercilerinin bulunmaması, Adliye binasıyla ilgili ihale sürecini maalesef geciktiriyor. Milletvekilleri ise

Adli yıl açılışında Adliye sitemi

01 Eylül 2015 Salı 16:15

Özge ELÇİ

2015-2016 yılı Adli Yıl Açılış Töreni, Anıtpark’ta gerçekleştirildi. Adli yıl açılış törenine Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yurtseven, Bolu Barosu Başkanı Av. Ferit Atalay, Bolu Barosu Onursal Başkanı Av. Yener Bandakçıoğlu, Bolu Adliyesi’nde görev yapan çok sayıda avukat, savcı, hakim ve adli personel katıldı. Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

BAŞBAKANLIK GENELGESİYLE RESEPSİYON İPTAL EDİLDİ

Açılış töreninde konuşma yapan Bolu Cumhuriyet Başsavcısısı Mehmet Yurtseven, son dönemde ülkemizde meydana gelen üzücü olaylar nedeniyle mütevazi bir tören yapıldığına dikkat çekti.

Başsavcı Yurtseven, adaletin toplumdaki önemine değinerek “Yargının, adalet dağıtımında sağlıklı, etkin, hızlı ve kendisinden kuşku duyulmayacak biçimde işlemesi, hiçbir makam, kurum veya kişinin etkisinde kalmaması, hak ve hukukun ve adaletin ışığında yürümesi, temel hak ve özgürlüklerin bekçisi olmakla sağlanacaktır. Hak ve özgürlüklerin yaşama geçirildiği, her türlü şiddet ve nefret söyleminin terk edildiği, hukuk devleti idealine ulaşma yönnüde atılan, barış içinde geçen bir yıl olması hepimizin ortak dileğidir” diye konuştu.

BAŞSAVCI, ŞEHİTLERİ UNUTMADI

Yeni adli yılın hayırlı ve başarılı olmasını dileyen Yurtseven, “Demokrasinin temeli hukuk devleti, devletin temeli adelettir, düşüncesiyle kamu

vicdanında adaletin gerçekleştiği kanaatini ve inancını oluşturacak şekilde görev yapacağımızın bilinmesini istiyor, yeniadli yılın tüm hakim, cumhuriyet savcısı, avukat ve adalet personeline sağlık ve mutluluk getirmesini, adliyemiz, ilimiz ve ülkemiz için başarılı geçmesini ve hayırlı olmasını diliyori ayrıca 30 Ağustos Zafer Bayramınızı yeniden kutluyorum. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimize, son günlerde ülkemizde yaşanan son gelişmelerde şehit olan iç güvenlik birimlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de acil şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı.

‘BOLU’DAKİ EN ÖNEMLİ SORUNUMUZ ADLİYE OLMAYA DEVAM EDİYOR’

Cumhuriyet Başsavcı Mehmet Yurtseven’in ardından konuşma yapan Bolu Barosu Başkanı Ferit Atalay, Başbakanlık Genelgesini hatırlatarak resepsiyonun iptal edildiğini söyledi.

Atalay, ülkede yaşanan olumsuzluklara değinerek “Hepinizin çok iyi bildiği gibi ülkemiz sancılı günler yaşıyor. Teröre kurban verdiğimiz asker, polis ve vatandaşlarımızın acısını her gün içimizde büyütüyoruz. Diğer yandan mevcut siyasetin tıkanması, istikrarsızlık, iç barışın kurulamaması, siyasal ve ekonomik alandaki belirsizliklerin sürmesi, ne yaık ki geleceğe ilişkin umutlarımızı da örselemeye başladı. Her yanda mutsuz, umutsuz, üretme ve çalışma istemini yitirmiş bir toplum içinde yaşamaya mahkum edilmiş gibiyiz” dedi.

Bolu’daki en büyük sorunlarının Adliye binası olmaya devam ettiğinin altını çizerek “Siyasi iradede karar mercilerinin bulunmaması, Türkiye’nin seçimlere endekslenmiş olması, Adliye binasıyla ilgili ihale sürecini maalesef geciktiriyor. Sayın Bakanın Bolu’daki ziyaretlerinde bir an önce başlanacağına ilişkin beyan ve taahhüdüne karşın, henüz ihalesi yapılabilmiş değil. Bu arada ilimizin milletvekilleri ise maalesef soruna duyarsız kalmakta” diye konuştu.

‘MESLEKTE VE HUKUKTAKİ SORUNLAR GİDEREK BÜYÜYOR’

Atalay, açıklamalarının devamında avukatlık mesleğinde ve hukukta yaşanan sorunları dile getirerek “Sayımızın hızla artması, niteliksiz eğitim, meslekte kan yitimine neden oluyor. Diğer yandan ülkemizde uzlaşma kültürünün bulunmaması, adliyelerin iş yükünün her gün ağırlaşmasına neden oluyor. Yargıç ve savcıların baktığı uyuşmazlıkların sayısında devam eden artış, gerek hukuk gerekse ceza usül yasalarında bir türlü beklenemeyen pratikliğin ve süratin sağlanamaması, maalesef elimizdeki davaların uzamasına neden oluyor. Buna Yargıtay’ın iş yükü eklendiğinde de Türkiye’de hukuka ulaşmak, adalete erişmek gün geçtikçe zorlaşıyor” şeklinde konuştu.

Son olarak temenilerini dile getiren Başkan Ferit Atalay, “Yargının bağımsız, savunmanın bağımsız, her yerde hukukun egemen olduğu, hukukun üstünlüğünün her an hissedildiği bir ülkede yaşamak istiyoruz. Can güvenliğimizin olduğu, sokağa çıktığımıızda çocuklarımızın ve onların geleceğinden endişe etmeyeceğimiz bir toplum istiyorsak, mutlaka bu ülkede eksiksiz ve katıksız demokrasiyi kurmak ve kollamak zorundayız. Bunnu tek yolu, hukukun üstünlüğünü, yargı bağımsızlığını ve kuvvetler ayrılığını sağlamaktır. Bu konuda çabalarınızın süreceğine inanıyor, yeni adli yılın başarılı geçmesini diliyorum” dedi. 

qqq-002.png

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar