24 Mart 2019
  • Bolu-3°C
  • İstanbul5°C
  • Ankara-2°C

USULSÜZLÜK YOK, HATA VAR’

AİBÜ Rektörlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, Antrenörlük Eğitimi Bölümü sınav sonuçlarıyla ilgili listelerdeki şaibelere yanıt verildi.

Usulsüzlük yok, hata var’

01 Eylül 2015 Salı 14:17

 Açıklamada, ilk listenin ardından bir adayın başvurusuyla matematiksel hata tespit edildiği, sıralama listesinin revize edildiği ifade edildi.

Haber Merkezi

AİBÜ Beden Eğitim Antrenörlük Eğitimi Bölümü 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Özel Yetenek Sınavı Antrenörlük Eğitimi Bölümü (erkekler) sınav sonuç listesinin değişmesi, bazı öğrencilerin asil listedeyken yedek listeye düşmesiyle ilgili haberlere Rektörlük’ten yanıt geldi.

AİBÜ Rektörlüğü, sorunun bir öğrencinin sonuçların açıklanmasının ardından başvuru yaptığını ve sonrasında matematiksel bir hata tespit edilmesinden kaynaklandığını açıklandı.

SINAV ŞEFFAF ORTAMDA YAPILDI

AİBÜ Rektörlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada şunlar ifade edildi; “24-27 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılan özel yetenek sınavlarına toplam 544 erkek, 110 kadın aday katılmıştır. Sınav, Yüksekokulumuzun Beden Eğitimi Öğretmenliği, Spor Yöneticiliği ve Antrenörlük Eğitimi olmak üzere 3 bölümü için yapılmıştır. Sınav sonuçları erkek ve kadın adaylar için kontenjan dahilinde ayrı ayrı hesaplanmıştır. Basın yayın kuruluşlarına konu olan haber, Antrenörlük Eğitimi erkek adaylar listesinde matematiksel hesaplamanın yeniden yapılması ve listenin düzeltilmesiyle ilgilidir.

Yüksekokulumuz sınavı tamamen şeffaf bir ortamda yapılmış olup, çevrimiçi kamera sistemi ile tüm aday ve yakınlarının sınav ortamını izlemesi sağlanmıştır. Bu bağlamda tüm öğrenci adayı katılımcıların sınavları ve dereceleri kayıt altına alınmakta ve saklanmaktadır. Sınav sonuçları açıklanmadan şeffaflık ilkesine uygun olarak tüm adayların göstermiş oldukları

performans verileri ve yapılan değerlendirmeler, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu internet sitesinde 24 saat boyunca kontrol edilmesi ve olası hataların düzeltilebilmesi amaçlı tüm kamuoyunun dikkatine sunulmak üzere yayınlanmıştır.

‘TİTİZ BİR BİÇİMDE, EKİP HALİNDE ÇALIŞILDI’

Kontrol süreci bittikten sonra sıralamanın oluşması için titiz bir biçimde ekip halinde çalışılarak listeler oluşturulmakta ve yine aynı sitede sonuçlar açıklanmaktadır. Her aşaması şeffaflık ve büyük bir titizlik içerisinde

yürütülen bu süreçte Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokul Müdürlüğü’ne yapılan tüm itirazlar değerlendirilmekte ve itiraz sahiplerine gerekli açıklamalar tek tek yapılmaktadır. Tüm süreçlerin kamuoyuna açık bir biçimde yürütülmesi ilkesiyle hareket eden kurumumuzun tek amacı, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin emeklerinin tam ve doğru karşılığının verilmesini sağlamaktır.

Nitekim yukarıda belirtilen şeffaf sınav süreci politikasının bir gereği olarak, 28/08/2015 tarihinde sınav sonuçlarının açıklanması sonrasında bir adayın başvurusu ile Antrenörlük Eğitimi Bölümü erkek aday listesinde tespit edilen matematiksel hesaplama hatası düzeltilmiş ve sıralama listesi revize edilmiştir. Revize edilen belgeler dikkatle incelendiğinde adayların veri puanlarında hiçbir değişiklik olmadığı, yalnızca hesaplamanın düzeltilmesi neticesinde sıralamanın değiştiği kolayca anlaşılabilir. Sıralamanın değişmesiyle ortaya çıkabilecek tüm

yanlış anlaşılmalar göze alınarak dürüstlük, şeffaflık ve adil olma adına gerekli adımlar atılmıştır. Yapılan bu işlemde herhangi bir usulsüzlük söz konusu değildir.

USÜLSÜZLÜK SÖZ KONUSU DEĞİL

Yüksekokul müdürlüğümüz aracılığı ile bu durumdan etkilenen adaylara telefonla ulaşılarak bilgi verilmiş ve ulaşılan adaylara oluşan durum ile ilgili üzüntülerimiz dile getirilmiştir. Konuyla ilgili yüksekokulumuza başvuruda bulunan herkese gerekli açıklamalar titizlikle yapılmış ve yapılmaktadır. Ayrıca 24-27 Ağustos 2015 tarihinde AİBÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun yapmış olduğu özel yetenek sınavı ile ilgili tüm belgeler ve görüntüler

gerektiğinde yasal mercilere sunulmak üzere saklanmaktadır. AİBÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ailesi kendini spor eğitimine adamış tüm personeli

ve öğrencileri ile birlikte gerek sportif ve gerekse akademik alanlarda önemli başarılara imza atmış ve atmaya devam edecektir. Bu başarının altında yatan sebep özverili çalışma ile karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı, şeffaf, dürüst ve adaletli yönetim anlayışından ödün verilmemesidir.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar