18 Şubat 2019
  • Bolu2°C
  • İstanbul9°C
  • Ankara4°C

MERALAR ISLAH EDİLDİ

Bolu Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Göynük Orman İşletme Müdürlüğü tarafından, Çamlıca ve Örencik köylerine bağlı Karabey yaylasında mera ıslahı uygulama projesi kapsamında çalışmalar tamamlandı.

Meralar ıslah edildi

02 Eylül 2015 Çarşamba 16:31

Haber Merkezi

Proje dahilinde, 500 metre mesafedeki kaynaktan meraya su getirildi ve hayvancılıkla uğraşan köylünün hayvanlarını sulamaları için 3 adet modern sıvat yapıldı.

KÖY MUHTARLARI DA MEMNUN

Hayvancılıkla geçimlerini sağlayan köylerin muhtarları, bu tesislerle hayvanların daha temiz su içeceğini, hayvanların süt ve et verimlerinin artacağını belirterek memnuniyetlerini dile getirdi. Köy muhtarlarının mera ıslah çalışması talep ettiklerini, ormanları korumada usulsüz otlatma baskısını azaltacak olan bu tür faaliyetlerin, ayrıca orman köy ilişkileri açısından da  büyük önem arz ettiğini belirtti. Mera alanlarının hayvanların karnını doyurmanın yanı sıra toprağı yerinde tutarak su ve rüzgar erozyonunu kontrol etmesi açısından da önemi yadsınamazken, sürdürülebilir bir üretimin sağlamasın da önemli unsurların başında yer alıyor.

Yapılan ıslah çalışmaları ile yem veriminin artırılması, yem kalitesinin yükseltilmesi, hayvanların sevk ve idaresinin kolaylaştırılması, zehirli bitkilerle savaşılarak, hayvan ölümlerinin azaltılması ve erozyonun önlenmesi amaçlanıyor.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar