23 Mart 2019
  • Bolu7°C
  • İstanbul14°C
  • Ankara14°C

MİLLİ MÜCADELE VE BOLU

Mehmet Tunçkol tarafından kaleme alınan “Milli Mücadele Günlerinde Bolu” ve yine Tunçkol tarafından hazırlanıp Selim Sarıbay tarafından yazılan, “İstiklal Savaşı’nda Mudurnu-Bolu-Düzce” isimli kitapların tanıtımı Mudurnulular Derneği tarafından yapıldı.

Milli Mücadele ve Bolu

03 Eylül 2015 Perşembe 16:34

Haber: Beyhan Bayrak

Mudurnulular Derneği’nde yapılan tanıtım törenine çok sayıda dernek üyesi katıldı. Dernek Başkanı Celalettin Çelebi, derneğin kurulduğu 1991 yılından bu yana sosyal kültürel faaliyetler kapsamında birçok çalışmaya imza attığını söyleyerek “Derneğimiz bu çalışmaları 2006 yılından buyana bülten olarak yapmaktadır. Bültenlerimizde ana tema tarih- kültür-doğa olmuştur. Bugüne kadar yedi bülten yayınladık. Bültenlerimizde Mudurnu’muz başta olmak üzere birçok yeri ve konuyu işledik. 20 binin üzerinde bültenlerimizi ücretsiz olarak dağıttık. Bültenlerimiz gelecek kuşaklara aktardığımız birer kaynak kitaptır.

İSTİKLAL SAVAŞINDA YAŞANANLARI ANLATIYOR

Bültenlerimizde yazılan her yazı uzun araştırmalar ve çalışmalar neticesinde hazırlamaktadır. Mutlaka kaynağı belirtilmiştir. Tarih boyunca Mudurnu ve çevresinde yaşanan olumsuzluklara karşı Mudurnu’muzun verdiği mücadeleleri işledik. Bu kapsamda derneğimiz kültürel çalışmalar kapsamında 2 adet kitap yayınlamıştır. Kitaplarımızı derneğimiz üyesi Sayın Mehmet Tunçkol Hocamızın uzun, titiz, araştırmaları ve çalışmaları sayesinde hazırlanmıştır. Birinci kitabımız İstiklal Savaşı’nda Mudurnu, Bolu, Düzce başlıklı kitabımız kitapların içeriği hakkında fazla konuşmak istemiyorum; ama şunu söyleyebilirim, her Mudurnulu bu kitapta kendinden. Dedesinden ninesinden sülalesinden birisini bulabilir. Ecdadımızın vermiş olduğu eşsiz mücadeleyi göreceksiniz. İkinci kitabımız ‘Milli Mücadele Günlerinde Bolu’ başlıklı kitabımız. Bu kitabımızda istiklal savaşında Bolu’da yaşanan olayların tanığı olanların anılarına yer verdik. Bolu’da verilen mücadelenin, var oluş destanıdır. Bu kitabı okurken gözleriniz yaşaracak içinizde fırtınalar kopacak. Yapılan asil mücadelenin farkına varacaksınız. Bu kitaplarda 115 fotoğraf yayınlanmıştır. Birçoğu ilk defa yayınlanmaktadır. Tarihimizin görsel kanıtlarıdır. Fotoğraflar kuşe kâğıda basılmıştır” diye konuştu.

‘MADDİ DESTEKLERİ KABUL ETMEDİK’

Çelebi’nin ardından konuşan Yazar Mehmet Tunçkol ise şunları söyledi; “Bir kitap ve bir bülten çalışması hazırladık. Kitaplarımız yayınlandı, bültenimiz büyük bir olasılıkla Kasım ayında yayınlanacak. Bizi bu çalışmalara yönelten, bu çalışmaları yapmamda güç sağlayan çok sade bir amacımız var. Bize bu toprakları bağışlayan, borçlu olduğumuz, milli mücadele, bağımsızlık kavgamızın ismini bildiğimiz, ismini bilemediğimiz önderlerin unutulmamasını diliyoruz. Bu topraklar kolay vatan olmadı. Bu toprakları vatan yapmak için dedelerimiz, onların büyükleri ve onların büyükleri kanlarını canlarını bu topraklara döktüler. Bu ülkenin insanları emperyalizme karşı, batı sömürgenliğine karşı dünyadaki ilk anti emperyalist mücadeleyi yükselttiler. Eğer biz bu mücadeleden ders alamazsak, bu mücadeleyi ve büyüklerimizi unutursak, bu vatanı bize dar ederler. Kitaplarımıza destek veren Akif Bey’in bir cümlesi çok önemliydi bizim için. Kitaplarımız maddi manevi destek sağlayan arkadaşımıza kitaplarımızın hazırlıklarını sunduk ve bize döndü şöyle dedi; ‘Gün birlik günüdür’ dedi. O bize yetti. Kitaplarımıza destek olmak isteyenlerin maddi desteklerini kabul etmedik. Ben bu çalışmaları yaptım bu çalışmaları yaparken pek çok arkadaşımın desteğini gördüm. Bu bir ekip çalışmasıdır. Mudurnulular Derneği’nin yanı sıra bu kitapta emeği olan pek çok arkadaşımın eli var izi var. Onlara da çok teşekkür ediyorum.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar