20 Haziran 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara19°C

30 YIL SONRA O HAREKETİ YAPTI

Bolu’nun sevilen İmamlarından Abdülkadir Ergül, kamu görevinden ayrılarak MHP Bolu Miletvekili Aday Adayı oldu. 30 yıl mihrapta görev yapan Ergül, ı adaylık açıklamasında ülkücü kökenli olduğunu; fakat görev süresince bunu hiç deşifre edemediğini söyledi.

30 yıl sonra o hareketi yaptı

04 Eylül 2015 Cuma 14:13

Açıklamasının sonunda İl Başkanı Mehmet Aydın’ın parti rozeti taktığı Ergül’ün, bozkurt işareti yaparak “Bu hareketi yapmayı çok istemiştim; lakin yapamamıştım. Şimdi gönül rızasıyla yapıyorum” demesi partililerden büyük alkış aldı.

Haber: Özge ELÇİ

Baysal Camii’de uzun yıllar İmam olarak Bolu halkına hizmet eden Abdülkadir Ergül, MHP Bolu Milletvekili Aday adaylığını parti binasında yaptığı basın açıklamasıyla duyurdu. Toplantıya İl Başkanı Mehmet Aydın, Merkez İlçe Başkanı Ahmet Yılmaz, Belediye Meclis Üyesi Ercan Üsküp, kadın Kolları Başkanı Hatice Öz, eski il ve ilçe başkanlarıyla çok sayıda partili katıldı.

İlk konuşmayı yapan İl Başkanı Aydın, 7 Haziran sonrası sürece değinerek şunları söyledi; “Bildiğiniz üzere 7 Haziran seçimlerinde, AKP hükümeti çok istediği tek başına iktidarı alamadı. Halkımız, bir uyarı cezası verdi; ancak uyarıları dikkate almamışlar. Yaptıkları açıklamalardan anlaşılıyor. Hala ülkenin rejimini, Türkiye’nin üniter yapısını tehdit eder vaziyetteler. 7 Haziran akşamı Ahmet Davutoğlu, bir balkon konuşması yaptı. Konuşmada erken seçim isteyen, koalisyon hükümetlerini yerden yere vuran kişi Ahmet Davutoğlu’dur. Daha ilk günden koalisyon kurmayacaklarını, kısa vadede seçim hükümeti teklif edecekleri ilk günden belliydi.

‘AKP ŞAMARI BU SEFER DE SAĞDAN VURACAK’

Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli de onların restine gece saat 1’i 10 geçe ‘Madem seçim istiyosunuz biz seçime de varız. Ama her zaman AKP iktidarını yaptığı algı operasyonuyla MHP istemiyor, hiçbir şeye yanaşmıyor, gibi söylemler kullandılar.

1 Kasım’da seçim kararı alındı; ancak kararı kendileri almıştır. Bu sefer Genel Başkan yardımcısı Numan Kurtulmuş açıklamayı kendisi yapmıştır. ‘Biz 2 aydır bu şartlarda erken seçim olmaz dememize rağmen, Doğu’da güvenlik yok, erken seçim olmayabailir’ diye açıklama yapmıştı. AKP seçim mi istiyor, ne istiyor bir karar versin. Biz tüm teşkilatlar gibi Bolu teşkilatı da bu seçime en iyi şekilde hazırlanacaktır. Ben AKP’nin 7 Haziran’da soldan vurdu şamarını, bu sefer de sağdan vuracağını biliyorum.”

AÇIKLAMASINA ASR SURESİYLE BAŞLADI

Daha sonra sözü alan Ergül, bir partilinin Asr Suresi’nin okumasını rica etti. Açıklamasına Asr Suresinin anlamını anlatarak başlayan Ergül, “30 yıl görev yaptığım mihraptan sevdalısı olduğum teşkilata, ülkü ocağına geldim” dedi.

Siyaset hayatıyla ilgili birçok kişinin bilmediği bir anısını anlatan Abdülkadir Ergül, “Aslında bu geliş, 17 yıl önceydi. Bir Cuma günü 27 yaşındayken aynı niyetlerle yola çıkmıştım. 1 hafta sürmüştü aday adaylığım. Benim gönlüm hep buradaydı; ama kendimi mihrapta deşifre edemezdim. Deşifre etmemeye çalıştım. Benim ülkücü kökenli olduğumu, 18. Dönemde Milletvekili aday adaylığımın 1 hafta sürdüğünü yakın çevrem biliyor.

17 YIL ÖNCE DE ADAY ADAYI OLMUŞ

Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Bey, Genel Başkandan randevu talep ettiğimde demişti ki ‘Türki Cumhuriyetlerin heyetleri var, Devlet Bey’le bugün buluşamazsın. Ben sana kahve ısmarlayayım’ dedi. Bana dedi ki’Çok gençmişsin, sen Bolu’ya bir git. Mihraptaki görevini bırakma, hem davamız hem de aziz milletimiz için dua et. Bu bize yeter.’ 17 yıldır dua ediyoruz. Rabbim dualarımı kabul etti. Bu sefer 2 Eylül itibariyle Genel Merkezde prosedürleri tamamladık. Tekrar Şefkat Bey’den randevu talep ettim. 17 yıl önce beni gönderen Başkan yardımcım beni hatırlayacak mı, merak ettim ve evet hatırladı” ifadelerini kullandı.

Neden aday olduğunu açıklayan Ergül, hem ülke hem de Bolu sorunlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ergül, aday olma sebepleriyle ilgili şunları ifade etti;

‘HAZRETİ MUHAMMED DE ATATÜRK DE O SARAYA VALLAHİ GİRMEZDİ’

“Neden aday oldum? Dün akşam imtenet sitelerinde haberlere baktım. Cumhurbaşkanı Erdoğan bir kanala konuk oldu. Kıyıya vuran mülteci çocuktan bahsediyor. Onun hesabını kim verecek, diyor. Bunun hesabını tabi ki o verecek.
Şehidin vasiyeti var, benim cenazeme hiçbir devlet adamı gelmesin, diyor. İstanbul bağımsız Milletvekili Özkes, biliyorsunuz müftüydü. Dedi ki “Yaşasalardı Atatürk de Hazreti Muhammed de o saraya girerlerdi.’ Vallahi billahi ikisi de gitmezdi o saraya. HDP’liler saraya gitmeyecekmiş. Senin yalan, sahte paralarla yaptığın saraya HDP’li vekil gitse ne gitmese ne? Sen Meclis’e soktun onları. Bu günah sana yeter. 

63. çakma hükümetin bakanlar listesi var burada. HDP’li bakanların kim olduğunu siz de biliyorsunuz? Analar ağlamasın diye çözüm süreci yapıyoruz dediler, şimdi kendini Türk hisseden bütün analar ağlıyor. 20 Temmuz’dan beri her gün şehit var.

‘ARAZİLER BİRİLERİNE PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR’

Şefkat Bey bana dedi ki; ‘Birinci sıraya oturdun, ne yapacaksın? İl problemlerini biliyor musun?’ İl problemleri şunlar; yayla evleri meselesi, hazine arazileri meselesi, 4-B, 4-C arazilerinin birilerine peşkeş çekilmesi. Bolu’da tarım ve tarım maliyetlerinin girdilerinin yüksekliği nedeniyle buğday taban fiyatının 5 yıldır aynı olması. Bolu, sanayiyle mi, turizmle mi, üniversite şehri olarak mı gelişecek? Hükümetin böyle bir projesi yok. Yeni açılan ya da açılma safhasında olan bir turizm bölgesi var. Bunun mimarı tahmin edeceğiniz gibi Ali Ercoşkun. Ne diyor, Bu turizm sahası Karacasu’dan başlayacak, Taşlıyayla Göleti’ne kadar devam edecek. Peki bu Taşlıyayla Göleti’ne kadar olan sağlı sollu yol kenarlarındaki sistem gereği veyahut yapılması istenen tesisler kime gidecek? Soru işareti. İlimizde resmi verilere göre aşağı yukarı 3 bin göçmen var. Peki bu 3 bin kişiyle ilgili bir komisyon kurulmuş mu Bolu’da? Peki bunlar kimin  misafiri, eğer ben bilsem Tanrı misafiri, başımın üstünde taşıyacağım.

‘VATAN HAİNİ MÜLTECİLER HER ŞEYDEN İSTİFADE EDİYORLAR’

Lakin bu misafirler, Tayyip’in misafiri. Bu insanlar kaderine mahkum edildi. Parası olanlar parasını harcıyor, bir gün bitecek bu para, esas sıkıntıyı siz o zaman seyredin. Ben çocuklarımla gece 11’de caddede yürüyemiyorum, niye hepsi vatan haini. Bırakıp kaçmışlar ülkelerini, gelmişler buraya, benim hastanemden, okulumdan istifade ediyor. Ama benim vatandaşım hastaneye gidince para ödüyor. Ankara’da bir vitamin iğnesi yaptırmak istedim. Özele, tıp fakültesine, devlet hastanesine gittim. İlaç da benden olmasına rağmen hiç biri yanımda reçete yok diye ücretsiz iğne yapmadılar. Sağlık çok iyi oldu diyorlar. Sistem mistem yok.  Paran varsa insan gibi yaşıyorsun, paran yoksa öl, AKP’nin yapacağı hiçbir şey yok.”

Sıralama derdi olmadığını; fakat ilk 3’te olmak istediğini söyleyen Ergül, “Şefkat Beye dedim ki ‘Başkanım, hangi sıralamaya koyacağın önemli değil, ama 3. Sıraya yaz. Birinci kim olursa olsun ben onun gölgesi olmaya ve emrine girmeye hazırım. Ama beni 4’e yazma, 3’e yaz’ dedim. ‘Mesaj alındı’ dedi” ifadelerini kullandı. 

img_3978.jpgimg_3995-001.jpg

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar