22 Ağustos 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara16°C

BELEDİYE İSRAFA SAVAŞ AÇTI

Bolu Belediyesi öncülüğünde ekmek israfını önlemek amacıyla seferberlik başlatıldı. Ekmek israfının önüne geçilmesi amacıyla çalışma başlatan Belediye, çöpe atılan bayat ekmekleri de Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde değerlendiriyor.

Belediye israfa savaş açtı

04 Eylül 2015 Cuma 16:17

Haber Merkezi

Artan ve bayatlayan ekmeklerin bırakılması için şehrin belli noktalarına konan ekmek konteynırında toplanan ekmekler, geleneksel yöntemle papara haline getirilerek, merkezdeki hayvanlara veriliyor. Böylece hem bayat ekmekler israf olmuyor hem de Merkezdeki hayvanların gıda ihtiyacı karşılanıyor.

MÜFTÜLÜK VE OKULLARLA İŞBİRLİĞİ YAPILIYOR

Türk kültüründe ekmeğin önemine dikkat çeken Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, giderek artan ekmek israfının önüne ancak zihinlerdeki değişimle geçilebileceğini söyledi. Düzenlediği basın toplantısında Bolu’da özellikle ekmek israfının önüne geçmek ve bu konuda bilinç oluşturmak için çalışma başlattıklarını açıklayan Alaaddin Yılmaz, “Müftülükle ve okullarla işbirliği yaparak, okullarda ve camilerde israf etmeme şuurunun aktarılmasını sağlayabilirsek bunun sadece Bolu’ya değil ülkemize de büyük katkıları olacağına inanıyorum” dedi.

OCAK AYINDAN BUGÜNE 15 TON EKMEK ÇÖPE ATILDI

Bolu’da Ocak Ayından bugüne 15 ton ekmeğin çöpe atıldığını vurgulayan Başkan Yılmaz, şehirde 22 noktaya ekmek konteynırları koyulduğunu ekmek israfının önüne geçilmesi konusunda kararlı olduklarını ifade etti.

Bolu Belediyesi olarak, ekmek israfını önlemek için büyük bir seferberlik başlatıyoruz. Amacımız bu seferberliğin Bolu ile sınırlı kalmaması. Diyoruz ki, ‘Türkiye’de israf etmeyelim. Bolu’da 22 noktaya ekmek konteynırları koyduk. Vatandaşlarımız bayatlamış ekmeklerini buraya bırakabilirler. Bu ekmekleri de kurduğumuz hayvan barınağında köylerde yaptığımız gibi papara haline getirip hayvan yemi olarak değerlendiriyoruz. Çocukluğumuzda, köylerimizde ekmek çöpe atılmazdı. İsraf edilmezdi. Başta ekmek olmak üzere artan yemekler hayvanların yiyeceği olarak değerlendirilirdi. Biz bu geleneksel yöntemi Bolumuzda israfın önlenmesinde kullanmak için yola çıktık.

‘İSRAFI ÖNLEMEK ZİHİNLERDE DÖNÜŞÜMLE OLUR’

Modern çağın hastalığı olarak ortaya çıkan israf kültürüne son vermeliyiz ve bunun önüne geçmek de ancak zihinlerdeki dönüşümle olacak. Bu amaçla Bolu’da israf etmeme, israfı önleme bilincini oluşturmak için bir çalışma başlattık. Müftülükle ve okullarla işbirliği yapabilirsek, okullarda ve camilerde israf etmeme şuurunun aktarılması çalışmalarını başarıyla uygulayabilirsek bunun sadece Bolu’ya değil ülkemize de büyük katkıları olur. Biz de Belediye olarak fırınlarda kalan satılmayan ekmekleri toplayarak Hayır Çarşısı’nda değerlendirebiliriz.

 

BAYAT EKMEK MENÜSÜ İKRAM EDİLDİ

Basın toplantısının ardından basın mensuplarına, Halk Eğitim Merkezi ve Belediye’nin ortaklaşa açtığı aşçı yardımcılığı kursiyerleri tarafından; ekmek aşı, ekmek köftesi, kıtırekmek, ekmek tatlısı, yumurtalı ekmek, pizza, ekmek keki, ekmek mantısı, fırında peynirli ekmek gibi bayat ekmekler değerlendirilerek yapılan yiyecekler ikram edildi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar