20 Temmuz 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara16°C

GARSONUN HUKUK ZAFERİ!..

Mahkeme iş yeri sahibinin garson Balta’ya yaklaşık 105 bin TL ödemesine karar verdi.

Garsonun hukuk zaferi!..

04 Eylül 2015 Cuma 17:45

Bolu'da çalıştığı restorandan çıkarılan 37 yaşındaki Harun Balta 12 yıl çalıştığı işyerinden kıdem tazminatı, izin ve fazla mesai ücretlerini alabilmek için açtığı davada 66 bin TL kazanmıştı, hafta başında temyize giden dava sonuçlandı. Mahkeme iş yeri sahibinin garson Balta’ya yaklaşık 105 bin TL ödemesine karar verdi.

Bolu'da çalıştığı restorandan çıkarılan 37 yaşındaki Harun Balta 12 yıl çalıştığı işyerinden kıdem tazminatı, izin ve fazla mesai ücretlerini alabilmek için açtığı davada 66 bin TL kazandıktan sonra kendisine ödeme yapılmayınca yeniden mahkemeye gitti. Harun Balta faizleriyle birlikte 80 bin TL'yi bulan alacağını tahsil etmek için uğraşırken, restoran sahibinin üzerindeki tüm malları davanın ardından boşandığı eşi ve komşusuna devretmesi üzerine hukuk mücadelesi başlattı. Dava geçtiğimiz aylarda temyize gitti. Temyiz davası ise hafta başında sonuçlandı. Davayı Balta kazanırken 105 bin TL davalıdan alma hakkına sahip oldu. Davalının üzerinde bulunan 10 bin TL’lik aracın satılması sonrasında kalan yaklaşık 95 bin TL için ise mal satış iptali uygulanmasına karar verildi.

Olay nasıl gelişti!..

Harun Balta, İzzet Baysal Caddesi'nde bulunan bir lokantada 2001 yılında işe başlarken, 26 Mart 2013'de işten çıkarıldı. 12 yıl çalıştığı restoranın sahibi N.T.'nin az miktarda tazminat vereceğini söylemesi üzerine Harun Balta, kıdem tazminatını, izin alacaklarını ve fazla mesai ücretlerini alabilmek için davacı oldu. Bolu İş Mahkemesi, Harun Balta'ya fazla mesai, izin alacakları ve kıdem tazminatı için 66 bin TL ödenmesine karar verdi. Ancak, N.T.'nin restoranı kapatması, mallarını başkalarına devretmesi üzerine Harun Balta'nın faizleriyle birlikte 80 bin TL'yi bulan alacakları tahsil edilemedi. N.T.'nin üzerine bulunan iki aracı komşusu olan bir kadına devretmesi üzerine Bolu 1'nci İcra Ceza Mahkemesi'nde 'Alacaklısını zarara sokmak kastıyla mevcudunu eksiltmek' suçundan dava açıldı. Dava geçtiğimiz hafta sonuçlanırken, restoranın sahibi N.T. ve komşusu N.V. hakkında açılan dava sanıkların beraatı ile sonuçlanırken, Harun Balta kararı temyize götürmüştü.

Balta neler söylemişti?

Harun Balta 80 bin TL'lik alacağı için uğraş verirken, "Lokantada 12 yıl çalıştım. Aldığım ücret normalde bin 400 TL ama SSK primlerim asgari ücret üzerinden ödendi. İşten ayrıldıktan sonra avukatım aracılığıyla ihbarname çektim. İşveren ihbarnameyi aldıktan sonra üzerine kayıtlı mal varlığını eşine ve komşusuna devretti. Bu süreçte eşinden boşandı, fakat aynı evde ikamet etmektedir. Alacaklısını zarara sokmak kastıyla mevcudunu eksiltmek suçundan davacı olduk. Fakat mahkeme bu kişiye beraat vermiş ve temyiz süreci başlamıştı. Ben adalet istiyorum. İşyerinden ayrıldıktan sonra işyeri sahibi mevcut eksiltmeyi yapmıştır ve bunlar belgeleriyle mevcuttur. İki yıldır davayla uğraşıyorum. 80 bin TL alacağım var. Ancak işverenin üzerinde bir mal gözükmüyor. Dava sürecinde malları devretti" demişti. Gelinen nokta garsonun zaferiyle tamamlanmış oldu.

Haber Merkezi

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.