20 Nisan 2019
  • Bolu3°C
  • İstanbul9°C
  • Ankara4°C

‘RUH ÜÇÜZÜ OLDULAR’

Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, ülke gündemini değerlendirdiği basın toplantısında “CHP ile HDP’nin kardeşliğine MHP de katılarak bir ruh üçüzlüğü modeli oluştu. MHP’nin bu tavrı bizi şaşırttı” diye konuştu.

‘Ruh üçüzü oldular’

06 Eylül 2015 Pazar 15:46

Haber: Özge ELÇİ

Milletvekili Ercoşkun, Pazar günü düzenlediği basın toplantısında ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. TBMM’de yaşanan kavga ve 1 Kasım’da yapılacak erken seçime ilişkin açıklamalar yapan Ercoşkun, CHP, MHP ve HDP’yi topa tuttu.

‘SEÇİM HÜKÜMETİ ASLA BİR KOALİSYON DEĞİL’

CHP ve HDP’nin uzun zamandır birlikte hareket ettiğini ifade eden Milletvekili Ercoşkun, bu birlikteliğe MHP’nin katıldığını söyleyerek “ruh üçüzlüğü” benzetmesi yaptı.  Ercoşkun’un açıklamalarından satırbaşları şunlar;

“Ülke, 1 Kasım’da tekrar bir seçim yaşayacak. Anayasal bir zorunluluk olarak kurulan bir seçim hükümeti var. Bu seçim hükümetinin hangi esaslarla kurulacağı Anayasa’nın amir hükümlerinde yer alıyor. Dolayısıyla burada herhangi bir inisiyatif olması mümkün değil. Altını çizeceğimiz en önemli nokta şu; bu bir koalisyon değil. Bu seçim hükümetinde kimlerin yer alması gerektiği de gayet açık şekilde Anayasa’da belirtilmiş. Maalesef daha ilk akşam olası bir seçime evet diye çıkan başta MHP olmak üzere, daha sonra CHP, bırakın koalisyon görüşmelerinden netice almayı, kurulacak seçim hükümetine bile üye vermeyerek; hatta seçimin yapılmamasını ifade ederek bu süreci de tabiri caizse sabote etmeye çalıştılar. Dünyanın neresinde olursa olsun muhalefet seçim ister, iktidar istemez. Ama Türkiye’de ne hikmetse muhalefet seçim olmamasını istiyor. Geçtiğimiz dönemdeki iktidar ise tekrar millet iradesine başvurularak neticelendirmesini arzu ediyor.

‘AK PARTİ KARŞITLIĞI DIŞINDA HİÇBİR ARGÜMAN ORTAYA KOYAMIYORLAR’

Bunun bir tezahürünü Perşembe günü Meclis’teki Irak-Suriye tezkeresinde de gördük. Bu tezkere görüşülürken Meclisin ilk günü olması hasebiyle kurulan kabinede yer alan Milletvekili olmayan Bakanların yemin etmesi gerekiyordu. Usullere rağmen hem CHP’den hem MHP’den hem de HDP’den gerek milletvekilleri gerekse grup başkan vekilleri usül tartışması açtılar. Milletvekili olmayan kişiler, burada yemin edemez, dediler. O gün de MHP’den Meclis Başkan Vekili seçilen Koray Aydın oturumu yönetiyordu. Koray Aydın da ‘Evet benim Meclis Başkanı olarak tutumum, bu kabinede yer alan kişilerin yemin etmesi yönündedir’ dedi. Buna itiraz ettiler ve bir oylama yapılmasını istediler. CHP ve HDP Milletvekilleri, Meclis Başkan Vekilinin tutumumun aleyhine oy kullandılar. Bu bizi şaşırtmadı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden itibaren başlayan bir birliktelikleri vardı. Bazı CHP’lilerin HDP’ye oy verdiklerini gördük. Bolu’da kol kola eylem yaptıklarına şahit olduk. Ama bizi asıl şaşırtan mesele, CHP ile HDP’nin bu kardeşliğine MHP’nin de katılarak bir ruh üçüzlüğü modelinin oluşması oldu. Bir taraftan bozkurt işaretleriyle el kaldırmaları, onun yanında HDP’lilerin zafer işaretleriyle bir araya geldi. Sadece ve sadece Ak Parti karşıtlığını ortaya koyabilen, bunun dışında memlekete, miller dair hiçbir argüman ortaya  koyamayan bir yapı var. Bunda  başarılı olamadılar. Oylama sonucunda ortaya çıktı. Bu 3 partinin milletvekili sayısı, Ak Parti vekillerinin sayısına fazla olmasına rağmen, oylamada bizim grubun neredeyse daha fazla vekilimiz mecliste olmasından dolayı bizim oylamamız kabul edildi. Kendi içlerinde de tartışma yaşayarak, büyük bir moral bozukluğuyla oturumu terk ettiler. 1 Kasım seçimlerinde milletimiz sadece Ak Parti karşıtlığı üzerinden siyaset yapan partililerle Ak Parti’nin yarışını izleyecekler. Neticede iradelerini sandığa yansıtacaklar.

‘26. DÖNEMDE DE BU GÖREVİ İSTİYORUM’

1 Kasım seçimleri için bütün partiler hızlı bir süreç yaşıyorlar. Ak Parti’de de birçok arkadaşımız aday adaylığı için başvuruda bulundu. Tüm akadaşlarımızı bu hizmette yer almak için bulunmalarından dolayı tebrik ediyorum. Genel merkezimizde oluşacak kurllar, adayları tespit edecek. Netice itibariyle 3 tane milletvekili adayı çıkacak. Hangi arkadaşımız aday olursa olsun, Ak Parti’yi en iyi şekilde temsil edeceğine inanıyorum. Ben de başvuruların başladığı ikinci gün evraklarımı tamamlayıp aday adaylığı başvurumu yaptım. Bir taraftan milletvekilliği görevim devam ederken diğer taraftan tekrar önümüzdeki dönemde Ak Parti’mizden milletvekili adayı olarak karşınıza çıkmayı umut ediyorum. Fakat hep şunu söyledim; Bolu’yu her köşesindeki o saf ve temiz dokuyu TBMM’de temsil etmek bizim için çok büyük bir onur ve gurur. Eğer nasip olursa 26. Dönemde de bu görevi yapmayı arzu ediyorum; ama nasip olmazsa gösterilen adaylarla birlikte bizim üzerimize ne vazife düşerse yapacağımızı ifade ediyorum.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar