22 Temmuz 2019
  • Bolu25°C
  • İstanbul29°C
  • Ankara26°C

İZLEME KURULU DENETİMLERE BAŞLIYOR O KURUMLAR YANDI

İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu, yasak olmasına rağmen farklı isimler adı altında dershanecilik hizmeti yapmaya devam eden eğitim kurumlarının bulunduğuna dikkat çekerek, öğrenci velilerini uyardı.

İzleme Kurulu denetimlere başlıyor  O kurumlar yandı

06 Eylül 2015 Pazar 18:05

Çavuşoğlu, hukuksuz olan bu kurumlara karşı, Bolu Valiliği tarafından İzleme Kurulu kurulduğunu, Kurulun bu hafta çalışmalara başlayacağını ifade etti.

Haber: Özge ELÇİ

Dershanelerin kapanma ve dönüşme sürecinden bahseden Çavuşoğlu,  “Bildiğiniz gibi 2014’te çıkan bir kanun neticesinde dershane tabiri Milli Eğitim literatüründen kaldırıldı. Dershaneler haricinde diğer eğitim kurumları belirlendi. Daha sonra Anayasa Mahkemesi dershanelerle ilgili ‘İnsanların fazladan eğitim alma hakkını engellemeyin’ şeklinde bir karar verdi. Milli Eğitim Bakanlığı da buna karşılık yeni bir yönetmelik ve yeni bir mevzuat düzenlemesi yaptı. Düzenlenen bu yeni mevzuatta dershaneler, Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla da tamamen ortadan kalkmış oldu. 1 Eylül 2015’te artık dershanecilik yapmak kanunen mümkün değil. Yeni düzenlemede de mevcut dershanelere yıl başına kadar süre verildi, çeşitli kurslar adı altında kurslara dönüşmeleri gerekiyor. Ama 1 Eylül gününden itibaren dershanecilik, eğitim-öğretim faaliyeti yapamaz” dedi.

‘VELİLER İYİCE ARAŞTIRSINLAR’

Hukuksuz uygulamalar olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, “Şu anda eğer bunu yapan dershane varsa hukuksuz bir şekilde çalışıyor. Dolayısıyla hiçbir kanunda, yönetmelikte yeri olmayan bir dershaneye, dershane sahiplerinin öğrenci kaydetmesi kanuna aykırı. İlimizde mevcut birçok dershane kurslara dönüşmüş, bir kısım dershaneler kendini tamamen kapatmış, ama bazı dershaneler ısrarla ‘Biz dershanecilikten vazgeçmeyiz, kanun nizam da tanımayız’ diyerek kayıt alıyorlar. Velilerimiz de çocuklarını kayıt ettiriyor. Burası kanuna uygun değil, bir gün kapatılabilir, para yatırmayın. Velilere sesleniyorum, kayıt yaptırmayın. Araştırmadan para yatırmayın. Velilerin şunu yapması gerekiyor; kursa dönüşmüş olan muhtelif kurslar adı altındaki kurslara, temel liselerin açmış olduğu kurslara, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün tüm okullarda okuyan öğrenciler için her türlü dersten tamamen ücretsiz olarak açtığı yetiştirme ve destekleme kurslarına çocuklarını yazdırsınlar. Okullarımızdaki kurslar tamamen ücretsiz. Tecrübeli öğretmenlerimiz görev alacak.  Mezun olup da üniversiteye yerleşememiş öğrencilerimiz için de Halk Eğitim Merkezimizin organize ettiği kurslarımız var. Şu ana kadar 1200 kayıt var. Talep de yoğun” dedi.

‘DANIŞMANLIK ADI ALTINDA DERSHANECİLİĞE ETMEYE ÇALIŞIYORLAR’

Çavuşoğlu, dershanelerin kapatılmasının ardından diğer birçok şehirde olduğu gibi Bolu’da da hukuksuz kurumlar olduğunu belirterek “Daha önce dershane olup Temel Liseye dönüşen 3 tane dershanemiz var. Bunlar da diğer liselerimiz gibi legal liselerimiz ve bunlar da kurslar açabiliyorlar.

Dershanelerin kapanıyor olmasıyla beraber  Türkiye’nin çoğu şehrinde olduğu Bolu’da da birçok hukuksuz kurumlar oluştu, oluşmaya da devam ediyor. Bunlar genellikle danışmanlık hizmetleri diye ruhsat alıyorlar. Fakat bir bakıyorsunuz, danışmanlığın dışında her şeyi yapıyorlar. 5 öğrenci bir araya gelmiş, yine dershane gibi çalışmaya gayret ediyorlar. Gidip sorduğunda diyor ki ‘Ben danışmanlık şirketiyim, bu çocuklar bize danışmaya geldi.’ Ne danışabilir ki şu an çocuklar, sınava girersin, gidip danışırsın tercih yaparken; ama şu an neyi danışacaklar, her gün neyi danışacaklar?” ifadelerini kullandı.   

‘OKUL MÜDÜRLERİNE DANIŞSINLAR’

Kaçak ve hukuksuz olarak dershanecilik yapmaya devam eden eğitim kurumlarını tespit etmek için Bolu Valiliği’nin öncülüğüde ve birçok kurumun dahil olduğu bir İzleme Kurulu’nun oluştuğunu belirten İl Müdürü Çavuşoğlu,

“Bu kurumların bir kısmına şikayetler geliyor, müfettişleri gönderiyoruz, kapatma cezası çıkıyor. Ben buradan velilere şunu söylüyorum; bu türk kurslara çocuklarını yazdırırken mutlaka gelip Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ya da okuldaki müdürlerle görüşsünler. Özellikle liseler için sormadan kayıt yaptırmasınlar. Bu hukuğa uygun olmayan hala dershanecilik yapmaya çalışan kurumlar için Valiliğimiz bir izleme kurulu kurdu. İzleme Kurulu’nda Emniyet Müdürlüğü, Defterdarlık, Milli Eğitim Müdürlüğü, Sigorta Müdürlüğü, Tarım İl müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü, Bolu Belediyesi gibi birçok kurum, kaçak dershanecilik yapan kurumları izliyor. 1 Eylül’den sonra dershanelerin hepsi kaçak hale gelmiş oldu.

KURULUN DENETİMLERİ BAŞLAYACAK

Halkın çok dikkat etmesi gerekiyor, eğer parayı vermişse geri istesin, siz dönüştünüz mü, nasıl dershanecilik yapıyorsunuz, desin. İnsanların mağdur olmasını istemiyoruz. Dershanelerin de mağdur olmasını istemiyoruz, bir dilekçeye bakıyor, dönüşerek seçtikleri alanlarda eğitim-öğretim yapacaklar. İzleme Kurulu, şu anda hazırlık çalışmalarını yapıyor. Bolu Valiliği’miz, bu haftadan itibaren BİMER’den, 147’den ya da yazılı olarak gelen şikayetleri değerlendirerek İzleme Kurulu bunları engelleyecektir. Şikayet gelmeden de denetimler olacak. Danışmanlık hizmetini yapsın, biz buna engel olmayız; ama danışmanlık şirketinin kurs düzenleme hakkı yok. Bunlar liseler için geçerli” dedi.

ÜCRETSİZ KURSLARA İLGİ BÜYÜK

Çavuşoğlu, ilk okul ve ortaokullara da değinerek “Etüt merkezlerimizde ortaokulda okuyan çocuklar dahil gidip bu kurslara katılabilirler. Etüt merkezlerinde 6-12 yaş snırı vardı. Anayasa Mahkemesi, onu kaldırdı. Ortaokul mezunları, yetkisi olan etüt merkezlerine gidip hem dersini çalışabilir hem etüt yapabilir, ekstra dersler de alabilir. Bizim ortaokullarımızda kurslarımız var. Çocuklar yaygın bir şekilde katılıyorlar. Geçen sene dershaneler kapanmadan ilk denemeyi yaptık. İlimizde 800 dersten kurs açıldı. Birçok öğretmen görev aldı” ifadelerini kullandı. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar