26 Mart 2019
  • Bolu8°C
  • İstanbul11°C
  • Ankara8°C

ÇEVRECİ İŞ ADAMINDAN ANLAMLI TEKLİF

AİBÜ, Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü ile Flora Araştırmaları Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği ‘1. Ulusal Bitki Biyolojisi Kongresi’ne ev sahipliği yaptı.

Çevreci iş adamından anlamlı teklif

07 Eylül 2015 Pazartesi 15:46

 

 

Kongrede konuşma yapan çevreci İş Adamı Ali Nihat Gökyiğit, ekonominin çevre lehine yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

Haber Merkezi

Kongreye 58 üniversiteden yaklaşık 300 akademisyen ve öğrenci katıldı.

Açılış konuşmalarının ardından biyoloji bilimine gönül vermiş İş Adamı ve kongrenin onur konuğu Ali Nihat Gökyiğit, ‘Doğa ve Barış’ konulu bir konuşma yaptı. Son yüzyılda doğanın çok hızlı tahrip edildiğini anlatan Gökyiğit, “Ormansızlaşma ve çölleşme, ekosistemde bozulma, iklim değişikliği ve doğal afetlerdeki artış, su sancısı ve gıda güvenliğindeki telaş. Bu tükenişin başlıca sebepleri ise çılgın tüketim ve israf, doğaya dost olmayan üretimler ve çok hızlı nüfus artışı. Eski çağlarda meydana gelen o büyük meteorolojik ve jeolojik değişimlerden insanoğlu sorumlu değildi. Ama bu tükenişten tek sorumlu sadece insanoğlu” dedi.

‘EKO-EKONOMİ KONSEPTİNE İHTİYAÇ VAR’

İnsanoğlunun yeşil bir çağa geçmesi gerektiğini, bu çağda ekonomide yeniden yapılanmaya ihtiyaç olduğunu anlatan Gökyiğit, “Fiyatlar, vergiler, teşvikler çevre lehinde yeniden düzenlenmeli. Bu yeni ekonomide, ekolojiyi merkeze alan ‘eko-ekonomi’ konseptine ihtiyaç var. 16’ncı asra kadar Güneş, Dünya’nın etrafında dolanıyor zannediyorduk. Şimdi de sanıyoruz ki ekoloji ekonominin bir peyki. Oysa doğa, ekosistemini bozan canlıları yok eder. Çareyi, tahrip etmekte olduğumuz doğa içerisindeki biyolojik çeşitlilikte ve doğayla barışta arayalım” şeklinde konuştu.

‘BOTANİK BAHÇELERİNİN ÖNEMİ BÜYÜK’

Günümüzde ise doğaya bakışımızın artık çok farklı olduğuna işaret eden Gökyiğit, “Örneğin biyolojik çeşitliliğin korunmasında botanik bahçelerinin rolünü biliyoruz. Gelişmiş ülkelerde korunacak 500’den az bitki var. Ülkemizde bu sayı 3 binden fazla. Gelişmiş ülkelerde 500 tehdit altında bitki var; ama botanik bahçe sayısı bizden fazla. Botanik bahçelerinin biyolojik çeşitliliğin korunması kadar halkın bilinçlenmesinde de çok önemli rolü var. Bu bakımdan milli botanik bahçeleri kurulmasını öneriyoruz” diye konuştu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.