16 Eylül 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul18°C
  • Ankara11°C

BAKAN’A ‘MİLLİ GELİR’İ SORDU

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin yanıtlaması talebiyle milli gelire ilişkin TBMM’de bir soru önergesi verdi.

Bakan’a ‘milli gelir’i sordu

14 Eylül 2015 Pazartesi 16:10

 

 

Haber Merkezi

TBMM’de sık sık çeşitli konularda soru önergesi veren Milletvekili Özcan, bu sefer de Ekonomi Bakanı Zeybekçi’nin yanıtlaması istemiyle milli gelirle ilgili bir önerge sundu. Özcan, 5 sorunun bulunduğu önergede, dolardaki artışın en çok asgari ücretliyi vurduğunun altını çizerek “Döviz kurları özellikle yatırım yapanların ve ticaretle uğraşan kesimlerin yakından takip ettiği piyasa değerlerinin başında gelmektedir. 2015 yılı Ocak ayının başında Dolar, Türk Lirası karşısında 2,34 seviyesinde iken, Ağustos ayında yıl içerisinde ki artışlarla yaklaşık yüzde 30 oranında artış göstererek 3.04 seviyelerine gelmiştir. Dolardaki bu artış, Gayri Safi Milli Hasıla’nın büyük oranda gerilemesine neden olmuştur.

EN ÇOK ASGARİ ÜCRETLİYİ VURDU

Dolardaki artışın etkilediği en önemli kesimlerden biri asgari ücretliler olmuştur. Ocak ayında asgari ücretlinin aldığı maaş, 406 dolara karşılık gelirken Ağustos ayında bu rakam 330 dolara gerilemiştir. 7 Haziran seçimlerinden bu yana oluşan siyasi iktidarsızlık, ekonomiyi de olumsuz etkilediği açıkça görülmektedir” dedi.

5 SORU YÖNELTTİ

Milletvekili Tanju Özcan’ın Bakan Zeybekçi’nin yanıtlaması istemiyle sunduğu 5 soru ise şu şekilde; “Bu bağlamda, bu yılın başından itibaren dolardaki artışın milli gelire etkisi ne ölçüde yansımıştır? Milli gelir, kişi başına dolar bazında ne kadardır? Son 5 yılda hesaplanan milli gelir yıllar bazında ne kadardır?

Son yapılan milli gelir hesaplaması hangi tarihte yapılmıştır? Bu hesaplama sonucunda kişi başına düşen milli gelir ne kadar hesaplanmıştır? Kur artışının ekonomide yarattığı tahribatın boyutu nedir? Artan kur seviyelerinin enflasyona etkisi ile bu kur seviyelerinin faiz üzerine uyguladığı baskının başta esnaf ve KOBİ’ler üzerindeki etkisini uzun vadede nasıl değerlendiriyorsunuz?”

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar