20 Mart 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul12°C
  • Ankara15°C

MERALARDA İLAÇLI MÜCADELE

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yürütülen mera ıslah ve amenajmanı projeleri kapsamında çalı ve dikenlerle ilaçlı mücadele yapılıyor.

Meralarda ilaçlı mücadele

15 Eylül 2015 Salı 14:10

Haber merkezi

Mudurnu’ya bağlı Dedeler Köyü’nde devam eden olan Mera Islah ve Amenajmanı Projesi kapsamında, Müdürlük teknik personelleri gözetiminde köy halkının da katılımı ile mera ıslah çalışmalarına devam ediliyor.

Bu kapsamda meralarda önemli bir sorun haline gelen karaçalı ve dikensi bitkilerle mücadele için yabancı ot ilacı (herbisit) uygulaması yapılarak mera alanlarımızın bu istilacı bitkilerden temizlenmesi amaçlanıyor. Bu uygulama ile birlikte kısıtlı olan mera alanların daha kullanılabilir hale getirilerek üreticilerin daha karlı bir hayvancılık yapabilmeleri sağlanmış olacak.

Dedeler Köyü meralarında yaklaşık 50 dekar alanda yapılan bu çalışma ile mera üzerinde bulunan özellikle karaçalı gibi istilacı bitkiler hayvanların otlamasına engel teşkil ettiğinden yabancı ot ilacı( herbisit) uygulaması ile mera alanından temizlenerek otlatma alanı arttırılıyor. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.