21 Şubat 2019
  • Bolu9°C
  • İstanbul9°C
  • Ankara10°C

MUDURNU AVRUPA’YI AĞIRLAYACAK

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Mudurnu Belediyesi ve Mudurnu Kaymakamlığı işbirliğiyle, ‘Miras ve Farkındalık’ temasıyla düzenlenen ‘Avrupa Miras Günleri’ne, 19-20 Eylül tarihlerinde Mudurnu ev sahipliği yapacak.

Mudurnu Avrupa’yı ağırlayacak

15 Eylül 2015 Salı 17:20

Haber Merkezi

‘‘Miras ve Farkındalık’ temasıyla gerçekleştirilecek olan ‘Avrupa Miras Günleri’, 19 Eylül Cumartesi günü Mudurnu Atatürk Meydanında saat 10.00’da yapılacak açılış töreni ile başlayacak. Program kapsamında yapılacak açılış töreninin ardından Atatürk meydanında gün boyunca El Sanatları Sergisi, satış ve gösterileri, orta oyunu ve tarihi mekanlara rehberli geziler düzenlenecek.

ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER YAPILACAK

Program 20 Eylül Pazar günü de devam erecek. Yine gün boyu tarihi mekanlara rehberli geziler düzenlenecek. Saat: 11:00-12:00 saatleri arası Tekkeliler Konağında "Şehir Markası Logo Yarışması Ödül Töreni" ve "Halk Oyunları", 13:00-13:30 saatleri arasında Arasta Çarşısında "Tekerlekli Paten Yarışması" ve ardından Mudurnu şehir merkezinde "Tahta Araba Yarışı" düzenlenecek.

AVRUPA MİRAS GÜNLERİ NEDİR?

1985′te İspanya’nın Granada şehrinde, Avrupa Konseyi Mimari Mirastan Sorumlu Avrupa Bakanları 2. Konferansı’nda alınan kararla başlatılan ‘Avrupa Miras Günleri’, ülkemizde 2007 yılından bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde yerel idarelerce kutlanmaktadır.

‘Avrupa Miras Günleri’nin temel amaçları; Avrupa kültürünün çeşitliliği ve zenginliği konusunda bilgi ve bilincin artırılması; Avrupa kültürlerinin zengin mozaiğinin değerinin teşvik edileceği bir ortam yaratılması; Irkçılık ve yabancı düşmanlığı ile mücadele etmek ve ulusal sınırların aşılarak daha hoşgörülü bir Avrupa’nın teşvik edilmesi; Kültürel mirasın yeni tehditlere karşı korunması gereği konusunda toplum ve siyasi yetkililerin bilgilendirilmesi; Avrupa’nın karşı karşıya kaldığı sosyal, politik ve ekonomik konulara ortak tepki vermesini desteklemektir.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.