25 Mart 2019
  • Bolu-3°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara-2°C

OLİMPİYATIN “TOHM”LARI BOLU’DA ATILIYOR

TOHM, yeni "tohumlarını" arıyor. Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri'ndeki yaklaşık bin kişilik sporcu kontenjanı için revize dönemi başladı. 20 merkezin içinde Bolu önemli bir yer tutuyor.

Olimpiyatın “TOHM”ları Bolu’da atılıyor

17 Eylül 2015 Perşembe 14:15

Türkiye'nin olimpik başarısını yükseltmek, sporculara daha iyi ve eşit şartlarda eğitim imkanı sağlamak amacıyla kurulan Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezleri (TOHM), yeni yetenekler arıyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan edindiği bilgilere göre, TOHM'lardaki yaklaşık bin kişilik sporcu kontenjanı için revize dönemi başladı. 17 olimpik branşta yapılan seviye tespitlerinin ardından, açık kalan kontenjanlara yeni yetenekler alınabilecek. Faaliyete geçtiği 2013 yılından bu yana, Ankara, Adana, Antalya,  Artvin, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Rize, Sakarya, Samsun ve Trabzon olmak üzere 20 ilde çalışmalarını sürdüren merkezlerde, halen yaklaşık bin sporcu antrene ediliyor.

- Yeterli performansı gösterenler devam ediyor

Her yıl eğitim ve öğretim dönemi başlamadan önce, ilgili branşlarda seviye ve performans tespiti yapılarak, yeterli performansı gösteren sporcularla çalışmaya devam ediliyor, gösteremeyenlerin yerine ise yeni yetenekler alınıyor. Seviye ve performans tespiti, değerlendirme komisyonları tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda, her branşta farklı testler uygulanarak yapılıyor.    Merkezlerde branş eğitimlerinin yanı sıra spor hekimi, beslenme uzmanı, fizyoterapist ve masör gibi imkanlardan da faydalanabilen sporcuların, TOHM kural ve talimatlarına uyması gerekiyor. Sporcular, antrenörün belirlediği yer ve zamanda branşıyla ilgili kıyafet ve malzemeyle hazır bulunmak, fair-play ruhuna uygun davranışlar göstermek, bulunduğu ortam ve çevrenin temizliğine özen göstermek, tesisleri ve malzemeleri korumak, antrenör, kondisyoner, fizyoterapist ve spor hekiminin düzenlediği antrenman ve rehabilitasyon programlarına uymak, TOHM'dan ayrılması gereken durumlarda TOHM koordinatörüne yazılı bilgi vermek gibi kurallara uymakla yükümlü tutuluyor.

- Son 2 yılda 278 madalya

Proje kapsamında, son 2 yılda 278 madalya elde edildi. Resmi açılışları 23 Kasım 2013'te yapılan TOHM'larda eğitim gören sporcular, o tarihten bu yana 17 olimpik branştaki Dünya Şampiyonalarında 2 altın, 4 gümüş, 13 bronz, Avrupa Şampiyonalarında 15 altın, 15 gümüş, 26 bronz, Gençlik Olimpiyatları'nda 1 gümüş, 1 bronz, 1. Avrupa Oyunları'nda 3 bronz, Üniversite Oyunları'nda 2 altın, 1 bronz, diğer uluslararası turnuva ve kupalarda ise 70 altın, 63 gümüş, 62 bronz olmak üzere toplamda 278 madalya kazandı.

- Eğitimler aksatılmıyor

Merkezlere alınan sporcuların eğitimlerine de önem veriliyor. Sporcular, alındıkları merkezlerdeki illerde bulunan okullara naklediliyor ve eğitim giderleri, bu merkezler tarafından karşılanıyor. Bakanlık ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı arasında yapılan iş birliği protokolü sayesinde, üniversiteli sporcuların da nakilleri kolaylıkla yapılabiliyor. Ayrıca sporcuların, akademik, sosyal ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayabilmek amacıyla etüt çalışmaları ve çeşitli sosyal aktivitelere yer veriliyor. 

- Antrenman programları bilimsel temellere dayanıyor

Ağırlıklı olarak 2020 ve 2024 Olimpiyatlarının hedef alındığı TOHM'larda, akademik koordinatörler ve tecrübeli antrenörler görev yaparken, bilimsel temellere dayanan antrenman programları uygulanıyor. Antrenman alanları, uluslararası standartlarda donanıma sahip merkezlerdeki tüm sporcuların performans analizleri ve sağlık taramaları, Sporcu Eğitim Sağlık ve Araştırma Merkezi (SESAM) tarafından yapılıyor. Sporcuların gelişim takibi ve sportif performans ölçümünün yanı sıra fizyolojik test sonuçlarına göre değerlendirmeler yapılabiliyor.

Haber Merkezi

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.